Uncategorized

Teste utile, sau duș rece ?

Echipa feminină de handbal SC Mureșul Târgu-Mureș pregătește startul în noua ediție a Diviziei A, care va debuta la mijlocul lunii septembrie.

Săptămâna viitoare va susține turneul „Memorialul Antrenorilorâ€, organizat în cinstea foștilor antrenori Eugen Bartha și Valentin Pop, cei care aduceau titlul și Cupa României la Târgu-Mureș la sfârșitul anilor ’80. Înaintea acestui eveniment, care se va disputa în 11-12 august în Sala Sporturilor, mureșencele au susținut trei amicale, în trei zile consecutive. Au trecut la pas de colega de serie, Viitorul Mediaș, scor 32-16, dar au primit o corecție din partea ocupantei locului 8 din Liga Națională, HCM Baia Mare. În primul joc, mureșencele au ținut mai aproape de adversare. Diferența de trei goluri la pauză și â€doar†șapte la final (23-30) poate fi considerată â€rezonabilăâ€. Au ținut pasul cu maramureșencele în special în minutele în care pe teren s-a aflat sextetul de bază al echipei participante la barajul pentru Ligă.

Tehnica, bat-o vina !

În ultimul joc însă, antrenorul a încercat să â€omogenizeze†echipa, combinând mai mult noile sosite cu jucătoarele vechi. După 3-3, oaspetele au călcat pe accelerație, au zburdat în teren, lăsându-și mult în urmă adversara. Scor la pauză: 12-19. La reluare, Mingile scăpate, pasele greșite și ratările au făcut ca diferența să se mărească constant. În primele peste douăzeci de minute ale reprizei secunde, portarul gazdelor, jucătoare sosită tocmai de la Baia Mare, a avut mai degrabă rolul de a scoate mingea din poartă. La final, tabela indica 25-44, 13-25 pentru repriza a doua. Poate adversarele de săptămâna viitoare vor fi mai indulgente cu echipa aflată în formare.