Senioarele, în lupta pentru titlu

OLYMPUS DIGITAL CAMERALa sfârşitul acestei săptămâni, echipa feminină de popice Romgaz Electromureş Târgu-Mureş va disputa finala Campionatului Naţional, unde va încerca să recucerească titlul pe care îl deţine în această ediţie formaţia Conpet Ploieşti. Senioarele vor să îmbunătăţească bilanţul sub aşteptări a junioarelor U 18, care au obţinut doar două medalii pe arena CFR din Iaşi, care a găzduit la sfârşitul săptămânii Finala Campionatului Naţional de tandem, sprint şi individual clasic junioare, cu participarea a 34 de sportivi, fete şi băieţi. De la Târgu-Mureş au fost prezenţi 8 sportive, Bölöni Dalma Rénáta, Melisa Leonida Ungureanu, Kiss Ágota Noámi, Papp Gyopár, Fekete Réka, Gál Beatrix Timea, Seres Bernádett şi

Lörinczi Vivien Tamara. După două zile de concurs, pe podium au urcat de două ori sportivele de la Electromureş Romgaz Târgu-Mureş. Fekete Réka s-a clasat pe locul III la proba de sprint, iar perechea Bölöni Dalma – Fekete Réka au ocupat acelaşi loc în proba de tandem.

La festivitatea de premiere au participat antrenorul federal Remus Antimirescu, antrenorii şi conducătorii cluburilor participante.Sportivii clasaţi pe podium la toate cele trei probe de concurs au primit din partea FRPB cupe, medalii şi diplome.

A fost o competiţie extrem de utilă înaintea participării României la Campionatele Mondiale de popice pentru junioare U18 din

Germania, competiţie care va avea loc la Speichersdorf, în perioada 8-13 mai 2015. (M.V.)