Vacanţă activă la tabla de şah

sahMicii şahişti ai Clubului Sportiv Şcolar Târgu-Mureş au obţinut rezultate bune la cea de-a XIX-a ediţie a Festivalul Internaţional de Şah Cap-Aurora, disputat la sfârşitul săptămânii trecute în staţiunea Jupiter. La competiţia disputată în 9 runde, sistem elveţian, cea mai bună clasare a obţinut-o Ariana-Roxana Ciocan, care s-a situat la categoria Fete 8 ani pe locul III, cu 6,5puncte (din 9 posibile). La Băieţi 8 ani, Bogdan-Andrei Mărginean a încheiat pe locul VIII, cu 6,5 puncte, iar la Băieţi 14 ani, Farcádi Hunor, tot cu 6,5 puncte, s-a clasat pe locul X, la egalitate de puncte între locurile III şi XI. Un punctaj bun l-a reuşit şi Mihnea-IonuţOgnean, în vârstă de 12 ani, care a obţinut 5puncte la categoria Open seniori. Concursul s-a desfăşurat în condiţii foarte bune, la Hotel Delta şi s-a înregistrat un record de participare, cu peste 400 de jucători. CSŞ Târgu-Mureş a avut înscrişi în concurs 15 mici şahişti, conduşi de Barátosi Iosif-Gavril, în urma proiectului câştigat la concursul de proiecte al Primăriei Târgu-Mureş, care se pregătsc pentru alte competiţii importante: Campionatul Mondial, unde va participa Ariana-Roxana Ciocan, Campionatul European, unde va fi prezent Mihnea-Ionuţ Ognean, Campionatul Naţional al Cluburilor Sportive Şcolare, precum şi la Campionatul Naţional pe echipe-juniori, la care vor lua parte şi ceilalţi sportivi. (M.V.)