16 locuri I la „Cupa Zonală Est” Karate Kyokushin pentru copii Tiger Budo

 

În cadrul competiției „Cupa Zonală Est” la Karate Kyokushin dedicată copiilor cu vârste cuprinse între 6 și 12 ani disputată la sfârșitul săptămânii la Târgu Mureș, clubul „Tiger Budo” a obținut cu cei 40 de sportivi participanți numeroase medalii. Competiția a fost organizată de clubul  mureșean, antrenor Sensei Traian Dumbrăvean 3 DAN, sub egida Federației Române de Karate Kyokushin și a Ministerului Tineretului și Sportului, reunind un număr de 5 cluburi de karate Kyokushin din Târgu Mureș, Sibiu și Deva, cu aproximativ 80 de sportivi la start.

Dintre cei 40 de sportivi înscriși la proba de kumite, 10 au participat și la proba de kata, având vârste cuprinse între 6 și 12 ani, iar câștigătorii pe categorii vor participa la faza națională. „Competiția a fost un bun prilej pentru ca sportivii să se obișnuiască cu atmosfera de concurs, să își stăpânească emoțiile, să cunoască regulile concursurilor de karate Kyokushin și, poate cel mai important, să se verifice, să vadă cât de mult au avansat de la un an la altul. Cel mai probabil, câștigătorii acestui concurs vor merge mai departe la faza națională unde ne așteptăm la rezultate foarte bune”, a declarat antrenorul clubului Sensei Traian Dumbrăvean 3 DAN.

Clubul mureșean a fost reprezentat de asemenea și de arbitrii Sensei Traian Dumbrăvean 3 Dan, Senpai Alina Bogdan 1 Dan, Senpai Alin Sînmărtean 1 Dan, Senpai Ervin Simon 1 Dan și Senpai Codruț Țintă 1 Kyu.

Rezultatele obținute de micuții karateka clubului mureșean au fost următoarele:

Categoria de vârstă sub 8 ani

kumite A: locul 1- Matei Chelaru, locul 2- Andrei Litean Mireștean, locul 3- Keszeg Erik

kumite B: locul 1- Daniel Căliman, locul 2 – Ianis Cotoi, locul 3- Szakacs Alexandru

kumite C: locul 1- Raoul Cioară, locul 2- Rareș Fărcaș, locul 3 Andrei Ungureanu

kumite D: locul 1- Karim Ahmed, locul 2- Eric Cîmpean, locul 3 – Radu Butilcă

kumite fete sub 8 ani: locul 2 – Amalia Cioacă Fazakas și locul 3- Pal Henrietta

9-10 ani

kumite fete A: locul 2 – Fogarasi Kincso

kumite fete B: locul 1 – Elena Moldovan, locul 2- Szakacs Noemi kumite fete C: locul 1- Karla Dăbăcan, locul 2- Doris Popa, locul 3- Ilinca Gorea

kumite băieți A: locul 1- Octavian Costea, locul 3- Alexandru Oroian; kumite B: locul 1- Valentin Moldovan; kumite C: locul 2- Horia Costin; kumite D: locul 1- Darius Loga

kumite E: locul 1-  Rupi Gabor

11-12 ani:

kumite fete A: locul 1- Diana Leuca, locul 2- Lorena Pop

kumite băieți A: locul 1 – Tudor Barnea, locul 2- Rareș Fărcaș;

kumite B: locurile 3- Tudor Rus și Darius Sălăgean

kumite C: locul 1- Adrian Moldovan, locul 2- Teodor Truța, locul 3- Tudor David

kumite D: locul 1- Radu Ilieș, locul 2- Kiss Rolland, locul 3- Flavius Aluaș

La kata:

sub 8 ani, grupa A: locul 3- Darius Strete, locul 5- Matei Chelaru

grupa B: locul 1- Dragoș Fărcaș, locul 3- Kelemen Robert, locurile V – Raoul Cioară și Andrei Litean Mireștean

kata 9-10 ani, grupa A: locul V – Octavian Costea

11-12 ani: locul 1- Tudor Barnea, locul 5-  Rareș Fărcaș

Fete: Diana Leuca- locul 3 la aceeași categorie de vârstă

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *