Mulţumim, Târgu Mureş!
La ora când scriu aceste rânduri nu ştiu dacă echipa de fotbal ASA, acel ASA care acum 20 de ani avea normă de 4 goluri la meciurile de casă, în Divizia A, se va fi salvat sau nu de la retrogradarea în cel de al 4-lea eşalon al ţării. Indiferent de variantă, însăşi faptul că s-a ajuns la această situaţie spune multe despre acest oraş minunat şi despre oamenii lui. Şi ca să nu fiu acuzat de lipsă de bun simţ şi nerecunoştinţă, aş vrea să le mulţumesc din inimă celor care au ajutat această echipă să ajungă aici. Vreau, în primul rând să transmit gândurile mele de consideraţie şi recunoştinţă veşnică celor care până anul trecut au gestionat această echipă, care nu şi-au băgat nici un ban în buzunar, nu au vândut nici un meci şi nu au înstrăinat nici un jucător. Doresc apoi să le mulţumesc din suflet consilierilor locali şi primarului Dorin Florea, care, spre deosebire de alte oraşe cum ar fi Alba-Iulia, Bacău, Cluj-Napoca sau Oradea, s-au implicat din toate puterile în susţinerea echipei locale, au alocat o grămadă de bani pentru ASA şi au răspuns prompt la fiecare nevoie a acestei echipe. Nu pot să nu le mulţumesc potenţilor oameni de afaceri din judeţ, care nu au precupeţit nici un efort şi au făcut totul pentru ca ASA să nu ducă lipsă de nimic. Vreau apoi să le mulţumesc fotbaliştilor de la Gaz Metan Târgu Mureş, care i-au bătut la scor pe toţi contracandidaţii la retrogradare ai echipei ASA. Aş vrea, în fine, să le mulţumesc din inimă celor care administrează stadionul municipal, pentru sublimele condiţii de joc oferite la meciurile de acasă.
Nu pot în schimb să-i mulţumesc la fel de profund actualei conduceri, pentru că performanţele echipei nu au fost pe măsura bugetului de două milioane de dolari. Nici jucătorilor nu pot să le mulţumesc, pentru că în ciuda contractelor de joc egale cu cele ale fotbaliştilor de la Real Madrid nu au calificat echipa în cupele europene.
În final aş vrea însă să-mi mulţumesc mie şi colegilor de presă, pentru că prin fiecare articol în care ceream sprijinul oraşului pentru această echipă am reuşit să mobilizăm exemplar oficialităţile locale şi oamenii de afaceri. Mulţumim, Târgu Mureş!



