2500 lei pentru animalele de casa
Senatorul PC Marius Marinescu, a rezumat, miercuri, legea de protejare a cainilor si pisicilor, care a trecut prin Senat cu 74 de voturi pentru si doar unul impotriva. Legea spune ca cei care abandoneaza caini si pisici pe domeniul public vor fi sanctionati, va fi interzisa comercializarea carnii de caine si pisica, iar luptele de caini vor fi aspru pedepsite. Aceasta lege amendeaza ordonanta pe care Guvernul a dat-o pentru gestionarea situatiei animalelor de companie, care vor fi inventariate. Cei care nu isi vor supraveghea cainii si pisicile in spatiul public risca amenzi de pana la 2500 lei. Potrivit proiectului de lege, consiliile locale au obligatia de a infiinta, in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a acestei legi, servicii specializate pentru gestionarea cainilor si altor animale. (A.B)



