L-au făcut pe Ţibrea şeful gunoierilor
Viorel Ţibrea – renumitul delator- revine în atenţia mass-media * Asociatul delatorului, Tamas Andras vrea să iasă din afacerea Premaco * Delatorul Ţibrea va conduce spre dezastru Depozitul de deşeuri * Firma Ecologica SA s-a născut săptămâna trecută * Citiţi ancheta ZIARULUI şi aflaţi cine sunt acţionarii, administratorii şi cum a devenit Ţibrea gunoier şef …
Un proiect absolut necesar pentru judeţul Mureş – Depozitul Zonal de Deşeuri prinde contur. La iniţiativa Consiliului Judeţean Mureş, Depozitul Zonal va fi construit în comuna Ungheni, unde există deja acordul Consiliului Local şi s-a găsit finanţarea proiectului. Firma este de provenienţă italiană, dar este constituită în România şi se numeşte Agenda 21. Aceasta s-a angajat ca până în toamna acestui an să dea în folosinţă deja primul compartiment de depozitare. Procedeele de depozitare, tehnica folosită şi mai ales introducerea sistemului de producere a energiei prin arderea deşeurilor (cogenerarea) dau proiectului dezvoltat de CJ Mureş credibilitate în “competiţia” cu proiectul dezvoltat de Primăria Târgu Mureş.
De ce Ţibrea?
După ce a devenit “faimos” în piele de delator, lui Viorel Ţibrea nu
i-a mers prea bine în afaceri. Acest aspect este demonstrat de iniţiativa – deocamdată nu a fost confirmată finalizarea ei – partenerului său de afaceri, Tamas Andras, care şi-a manifestat intenţia de a ieşi din acţionariatul SC Premaco SA. Societatea Premaco SA s-a născut în urma despărţirii lui Ţibrea de senatorul Dumitru Pop în domeniul afacerilor. Premaco SA are ca domeniu de activitate construcţiile şi benzinăriile, dar surse din interiorul societăţii ne-au confirmat că nu mulţi clienţi le-au mai călcat pragul după denunţul mârşav al judecătoarei Andreea Ciucă. Singurul său atu este acela că PSD Mureş nu a avut capacitatea politică şi intelectuală de a judeca faptul că imaginea proastă a lui Ţibrea se va răsfrânge şi asupra partidului, şi prin urmare l-au menţinut ca membru în Consiliul Judeţean al PSD. Dar afacerile au fost sancţionate. Aşa că delatorul era obligat să se reorienteze …
… spre gunoaie înainte marş!
Societatea nou-înfiinţată pentru a administra depozitul zonal de deşeuri se numeşte Ecologica SA şi s-a născut abia zilele trecute. Consiliul de administraţie al SC Ecologica SA este format din cinci persoane – Viorel Ţibrea propus de Consiliul Judeţean Mureş, Torzsok Sandor propus de Consiliul Local Ungheni şi Pilleri Giussepe, Mihail Gabriel Pop şi Florin Bărbulescu din Bucureşti, toţi trei propuşi de acţionarul principal Agenda 21. Despre componenţa acţionariatului se poate spune că 90% este deţinut de Agenda 21 care va aduce întreaga investiţie din surse proprii, Consiliul Judeţean Mureş – 3,8 %, Consiliul Local Ungheni (deţinătorul terenului) – 2,4 %, Consiliul Local Târnăveni – 1 %, Consiliul Local Luduş – 0,6 %, Consiliul Local Iernut – 0,6 %, Consiliul Local Sovata – 0,6 %, Consiliul Local Sânpaul – 0,6 %,
Consiliul Local Sângiorgiu de Pădure – 0,4 %. Capitalul social al societăţii este de 5 miliarde de lei, iar obiectul principal de activitate este realizarea investiţiei şi apoi administrarea acestui depozit cu toate subramurile adiacente. Deocamdată sediul firmei este în Ungheni, pe şoseaua principală la numărul 1A – ia ghiciţi unde – la SC Premaco SA!
Cazul Florea
Cel mai important “client” al acestui depozit zonal de deşeuri ar
trebui să fie Consiliul Municipal Târgu Mureş. Dar acesta lipseşte şi în parte v-am spus de ce – pentru că primarul Dorin Florea are o altă opinie despre managementul deşeurilor târgumureşene. Conducerea municipalităţii prezintă un proiect separat de construcţie a unui depozit de deşeuri, în interiorul oraşului, la Fabrica de Cărămizi din Mureşeni. Până aici nu ar fi nici o problemă, concurenţa este întotdeauna binevenită. Doar că Uniunea Europeană, a impus României la capitolul Mediu reducerea numărului de depozite de deşeuri de la câteva sute în prezent, la aproximativ 24 (în medie un depozit la 1 milion de locuitori). Iar onor autorităţi mureşene vor să construiască două în paralel! Ceea ce, evident, este o utopie.
Prin urmare, normal ar fi ca în viitorul foarte apropiat să înceapă negocieri serioase între Primăria Târgu Mureş şi Consiliul Judeţean Mureş pentru ca unul din doi să renunţe la propriul proiect şi să se “mute” cu căţel-purcel la celălalt. Dar, vă întrebăm noi – ZIARUL de Mureş – îl vedeţi pe Dorin Florea şi Doru Oprişcan faţă în faţă cu Ioan Vasluianu şi Virag Gyorgy? Noi nu prea. Noroc că vin alegerile şi se mai schimbă poziţiile.



