Chirii europene pe piata imobiliara mureseana
S-a ajuns la o situatie care depaseste limitele normalului. În România sunt semnalate cele mai ridicate chirii din Europa de Est. Un apartament cât de cât decent în zona centrala a Bucurestiului se închiriaza contra unei sume cu care îti poti închiria un apartament de lux în oricare capitala europeana, într-o cladire cu servicii all-inclusive.
Din fericire, în municipiul Târgu-Mures situatia nu e atât de grava, dar, oricum, ne tinem bine în urma bucurestenilor. În centrul orasului exista si chirii de 500-550 de euro pe luna (la o camera!). Si nu ofera nici pe departe conditiile unor apartamente similare, la chirii apropiate valoric, în marile capitale ale Europei. Un apartament cu o camera în Madrid sau Stockholm e mai avantajos la chirie ca unul în Târgu-Mures, ultracentral. Sa nu uitam ca salariile sunt de 5-10 ori mai mici.
Care este explicatia e greu de aflat. Alexandru Presecan, directorul agentiei imobiliare locale “House Land”, e de parere ca, “întotdeauna când cererea e mai mare decât oferta, preturile cresc. Probabil acesta este si cazul orasului nostru privind chiriile la apartamnte si case. Acum e o perioada interesanta. De anul trecut, au început sa apara blocurile noi. Aceasta a dus si la reducerea preturilor la apartamentele vechi cu circa 10.000 de euro.
În comparatie cu anul trecut, în Târgu-Mures cel putin, valoarea chiriilor s-a dublat. Nu este o consecinta a reducerilor cheltuielilor de consum pe timp de vara. Aceasta crestere a chiriilor e permanenta. Fenomenul se datoreaza multor noi investitii facute în oras. Multi dintre cei care au posibilitati sa cumpere sau sa închirieze sunt angajatii firmelor care vin sa lucreze aici, iar chiria le este platita de companii. Astfel, ei au avut de unde sa aleaga si, implicit, au crescut preturile.”
În ceea ce priveste perspectiva de ieftinire a chiriilor, teoretic, când creste oferta, scad preturile. Acest concept, însa, nu este aplicabil în piata chiriilor muresene. Conform lui Alexandru Presecan, “segmentul spatiului închiriat cu toate facilitatile nu este înca dezvoltat la noi. Foarte putini au conditii decente – sa nu zic de lux – într-un apartament sau la o casa. Cei care locuiesc în chirie pe banii firmelor la care sunt angajati nu se uita la chirie, ci vor sa se simta bine acolo”.
“În domeniul chiriilor, România e atipica. Dar eu vad o crestere. Se apropie si autostrada Bechtel, autostrada Târgu-Mures – Iasi, se vor construi niste Mall-uri, supermarketuri. În plus, lânga Targu-Mures se va construi cel mai mare complex turistic si de agrement din Europa de Est, o investitie adusa în Târgu-Mures de firma noastra, care va fi un mic Las Vegas”, a conchis Alexandru Presecan.
Bradut-Crisan SUCIU



