Floreax reloaded si Orasul Digital
Dupa ce s-a încarcat cu energie si knowhow la Paris si Washington, primarul Dorin Florea s-a întors alt om. Parca si aduce putin cu Keanu Reaves, în seria noua de la Matrix, când vorbeste despre orasul digitalizat, zona metropolitana, avantajele online-ului… E drept, nu-i reuseste înca faza cu arcuirea inversa a coloanei vertebrale în fata proiectilelor, subtiri oricum, ale Opozitiei, dar nici nu-i putem pretinde acest lucru. E totusi un actor trecut de prima tinerete, cu steaua spre apus, si care si-a erodat foarte mult coloana în traditionala aplecare în fata. Oricum, ca si în cazul altor mari actori, talentul îi depaseste eruditia si filmul în care se plateste singur sa joace astazi trebuie sa fie grozav. Suntem, asadar, înapoi în viitor, anul de gratie 2011. Târgu Mures. Nu, nu vine Schwarzy în rol de Terminator ca sa salveze Platoul Cornesti, nici Wesley Snipes pe post de Blade Runner în mijlocul neprihanitilor din PDL. Nu zboara Bruce Willis cu taxiul pe deasupra Azomuresului în Al cincilea element, nici Val Kilmer nu face pe liliacul pe deasupra Weekendului… Nu. În rolul principal, Dorin Florea va fi stapânul unui oras în care banalele taxe catre municipalitate vor fi achitate, Dumnezeule, online! Pensionarii si somerii vor avea toti laptopuri de ultima generatie sau I-Pad-uri, conectate prin contul de Facebook la reteaua Primariei, pentru a-si putea varsa impozitele. Comunitarii lui Bretfelean vor monitoriza prin camere ultrasofisticate tot ce misca în batrâna urbe, începând de la copiii de gradinita pâna la curvele din coltul strazii. Gospodinele vor putea verifica, pe un portal special, paparudetargumures.ro, daca sotii lor au iesit la agatat femeiuste, în vreme ce ele, ajutate de robotul achizitionat printr-o firma desteapta a Primariei, au pus muraturi pentru iarna. Hotii nu vor mai putea face un pas cu prada în spate, pentru ca vor avea cipuri montate în elasticul de la chiloti care vor permite politistilor lui Pescari sa-i înhate imediat cu ajutorul GPS-ului. si pentru ca nu exista oras digital în lumea asta fara un centru de comanda, sediul Primariei va fi reamenajat într-o singura încapere, cu milioane de butoane si monitoare colorate, în mijlocul careia troneaza un fotoliu cu joystickuri si telecomenzi. De acolo, din acel punct, ca dintr-o gaoace a viermelui de matase, vor pleca toate circuitele, toate deciziile, toate comenzile. si acolo va trona Dorin Florea, sau, ma rog, viitorul primar ales în 2012. Împodobit ca un brad de Craciun, cu o coroana pline de beculete în jurul fruntii, cu ochelari 3D pe vârful nasului si cu degetele tremurând febril pe tastaturi.
Despre ce vorbim? Oras digital? Mai uitati-va o data în jur si reveniti, în prezent, pe Pamânt. Suntem în 2010 si ne îndoaie criza… Nu mai aberati…



