Uncategorized

Lipsa banilor prelungeste lipsa autorizatiei sanitare în scoli

Lipsa autorizatiei sanitare de functionare a scolilor a devenit deja o poveste ce se repeta an de an. Dar unitatile de învatamânt functioneaza pe parcursul anului si fara autorizatie.
Peste 10.000 de elevi si prescolari din judetul Mures vor începe anul scolar în aceleasi conditii improprii ca si anul trecut. Iar situatia nu pare sa dea semne de îmbunatatire în viitorul apropiat, mai ales ca mare parte din cladirile unde învata elevii sunt retrocedate. si ce folos au autoritatile locale sa-si desarte banii din buget pentru lucrari de reabilitare la niste cladiri care nu le apartin si pentru care mai si platesc chirie? Iar proprietarii nu au nici în clin nici în mâneca cu dorinta de a investi, atâta timp cât spatiul nu e folosit de ei si banii de chirie vin în continuare. În ceea ce priveste elevii, nu au decât sa se îmbrace gros iarna, sa-si cumpere servetele umede sa se stearga pe mâini, iar nevoile se pot face si în WC-ul din fundul curtii, unde cu siguranta nu trebuie sa-si aduca aminte sa traga apa.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close