De luni, sub cerul liber
Clădirea insalubră din strada Nicovalei în care locuiesc de câțiva ani 12 familii de rromi va fi demolată. Din cauza stării avansate de degradare, aceasta strică și aspectul noului cartier de locuințe “Miron Neag”. Luni, la prima oră, clădirea trebuie demolată, conform unei hotărâri luate de către autoritățile locale. Ultima tentativă de acest gen a avut loc săptămâna trecută, când în fața clădirii au fost postate, pe lângă echipaje ale poliției și angajații ATT-ului, inclusiv utilajele necesare demolării. Rromii care locuiesc acolo fără forme legale au implorat din nou autoritățile și au mai obținut o amânare, până pe 11 aprilie. Reprezentanții sectorului locativ al ATT ne-au declarat că acesta e ultimul termen limită până la care cele 12 familii au timp să-și găsească o nouă locuință.
F.C.



