Salariu mai mare doar pentru ca ești minoritar
Profitând de situaÈ›ia delicata în care se afla partidele româneÈ™ti aflate la guvernare, cei din UDMR au crezut ca e momentul sa mai dea un tun electoral. Saptamâna trecuta au pus pe ordinea de zi a Senatului României un proiect de lege ce viza
ca în localitaÈ›ile unde o minoritate depaÈ™este 20% din numarul locuitorilor, cetaÈ›enii acestei minoritaÈ›i sa li se ofere mai multe drepturi, printre care È™i cel de a se adresa autoritaÈ›ilor în limba materna. În plus, propunerea legislativa prevedea È™i faptul ca în posturile care au atribuÈ›ii privind relaÈ›ia cu publicul sa fie încadrate È™i persoane care cunosc limba materna a cetaÈ›enilor aparÈ›inând minoritaÈ›ii respective. Mai mult, cei care cunoÈ™teau mai multe limbi ar fi primit un salariu mai ridicat.
„În vederea stimularii angajaÈ›ilor, acestora li se va aplica o majorare salariala de 10% pentru cunoaÈ™terea fiecarei limbi care se încadreaza în prevederile legiiâ€, se arata în propunerea legislativa. Propunerea de lege, care modifica articolul 76 al Legii nr. 215/2001, a fost iniÈ›iata de deputaÈ›iiUDMR Marton Arpad È™i Mate Andras-Levente.
Ce aducea în plus modificarea
Daca ar fi trecut în Parlament, proiectul de legear fi adus avantaje funcÈ›ionarilor vorbitori de limbi minoritare. Din start, pentru membrii acestor minoritaÈ›i care ar lucra în administraÈ›ie s-ar aplica o creÈ™tere salariala de 10% pentru fiecare limba straina pe care aceÈ™tia ar cunoaÈ™te-o. Dupa cum spuneam, minoritatea maghiara ar fi fost avantajata de la început. Iar cei care ar cunoaÈ™te mai multe limbi straine ar putea avea un avantaj uriaÈ™ în fata celorlalÈ›i colegi. De exemplu, un funcÈ›ionar din Primaria Târgu MureÈ™ vorbitor de limba maghiara, engleza, germana È™i franceza ar fi beneficiat de 40 la suta adaos la salar. DeÈ™i presteaza o munca indentica cu colegul de birou român. Tot minoritar sa fii cu asemenea legi.



