Administrație

Administrație ”“ transparență și eficiență în cheltuirea banilor publici

Stimați cititori, după părerea Dvs. cum ar trebui să funcționeze o autoritate publică locală? Pe ce principii ar trebui să se bazeze o administrație performantă, modernă și eficientă? Vă pun această întrebare retorică, deoarece probabil sunt anumite aspecte cu care nu sunteți mulțumiți și pe care ați dori să le schimbați.

De câte ori s-a întâmplat ca pe un subiect de interes general să nu fiți consultați sau chiar dacă ați fost consultați, părerea și propunerile Dvs. nu au fost luate în considerare?

Legea este foarte clară în stabilirea obligației în sarcina autorităților publice ca înainte de emiterea unui act normativ să asigure vizibilitatea și transparența procesului decizional. Această transparență trebuie realizată prin publicarea spre consultare a proiectului de act normativ, organizarea de dezbateri publice pe tema supusă reglementării și consultarea asociațiilor profesionale din domeniu.  Aceasta este cuvântul legii, dar în practică lucrurile nu stau chiar așa. De multe ori, conducerile instituțiilor publice locale au tendința de „a grăbi†procesul decizional, nesocotind interesele legitime ale comunității de a-și exprima punctul de vedere.

Adoptarea unei hotărâri de consiliu local ar trebui să fie fundamentat pe baza evaluării impactului reglementărilor propuse. Această evaluare ar trebui să aibă în vedere cel puțin impactul social, economic, financiar și de mediu. Numai pe baza cunoașterii tuturor acestor informații se pot lua decizii de largă susținere din partea cetățenilor.

În activitatea desfășurată în administrație, una din temele cele mai importante o reprezintă bugetul de venituri și cheltuieli pe un an fiscal, respectiv prioritizarea investițiilor care se vor realiza pe parcursul unui an. Se știe foarte bine că resursele financiare – de regulă – sunt limitate, și sunt mult sub necesarul de investiții, dorit de cetățenii unei localități.

Cine nu dorește ca localitatea să dispună de o infrastructură rutieră pusă la punct, fără gropi și cu suficiente locuri de parcare, căi de acces alternative, fără blocaje în circulație, centură ocolitoare? Cine nu vrea mijloace de transport în comun moderne, curate și care protejează mediul înconjurător?

Cine nu are nevoie de locuri de muncă bine plătite, stabile și care oferă valoare adăugată muncii prestate, unde dezvoltarea carierei este predictibilă, unde accesul la perfecționare profesională continuă este asigurat?

Administrația publică locală are o uriașă responsabilitate în realizarea acestor deziderate juste și întemeiate. În primul rând trebuie creat un climat favorabil realizării de investiții. Eu voi milita pentru asigurarea de facilități fiscale referitoare la impozitele locale pentru firmele care creează noi locuri de muncă. Voi propune consiliului local să susținem financiar firmele care angajează în același timp o persoană tânără recent absolventă ai unei unități de învățământ și o persoană care se va pensiona în următorii 10 ani, pentru asigurarea unui mentorat la locul de muncă. În același timp trebuie susținute și angajarea mamelor care se întorc pe câmpul muncii după concediul de creștere al copiilor, respectiv ale persoanelor cu dizabilități.

La investițiile în infrastructură trebuie finanțate în primul rând lucrările care asigură accesul la unitățile mari de producție, realizarea de parcuri industriale tematice, a unui parc tehnologic cu firme din domeniul IT și comunicații, a unui parc de cercetări științifice din diferite domenii.

Un indicator preluat din proiectele cu finanțare europeană este ca la fiecare 25 de mii de Euro cheltuit să se creeze un nou loc de muncă, la fel și la investițiile realizate de autoritățile publice locale trebuie introdus un asemenea indicator. În acest caz ar exista certitudinea pentru comunitate că prin fiecare investiție făcută s-ar crea noi locuri de muncă.

Comunitatea oferind un vot aleșilor lor își exprimă încrederea în corectitudinea și profesionalismul celui ales. Cheltuirea eficientă a banilor publici reprezintă o responsabilitate uriașă și totodată constituie cheia succesului în bunăstarea comunității.     

Viziunea mea despre administrație publică locală se poate expune succint prin următoarele deziderate: transparență și eficiență în cheltuirea banilor publici, corectitudine și profesionalism în activitate.   

Cu deosebită stimă,

Peti András

Show More

Related Articles

Back to top button
Close