Uncategorized

Chiriasii au iesit în strada

Aproximativ 30 de persoane au parti­cipat marti, 28 octombrie, la mitingul si marsul organizat la Sighisoara de Aso­cia­tia proprietarilor de case cumparate prin Legea 112/1995. Protestul s-a desfasurat pe traseul Parcul Central, strada 1 Decembrie 1918, strada Consiliul Europei, strada Morii, Stradela Cetatii, Piata Muzeului si s-a încheiat în curtea Primariei Sighisoara. Manifestantii au scandat purtat pancarde si au scandat lozinci ca: „Azi în Sighisoara, mâine în toata tara”, „Opriti exterminarea poporului român”, Vrem locuinte sociale”. Primarul Sighisoarei, Ioan-Dorin Danesan, spune ca sustine demersurile chiriasilor din casele retrocedate fostilor proprietari si ca primaria Sighisoara a facut demersuri pentru construirea de locuinte sociale pentru aceste categorii de persoane, existând chiar terenul si proiectele necesare, proiecte pentru care însa guvernul nu a alocat nici un ban. În aceste conditii primarul Danesan a început negocierile cu proprietarul fostelor camine muncitoresti din zona Stadion pentru ca acestea sa fie cumparate de primarie în vederea amenajarii de locuinte pentru chiriasii evacuati din casele retrocedate.

Sebastian ANGHEL

Show More

Related Articles

Back to top button
Close