Scandal cu microbuze
Microbuzele școlare cu care au fost dotate unitățile de învățământ trebuie să asigure, exclusiv, transportul elevilor, iar dacă vor fi folosite cu altă destinație, vor fi luate înapoi și redistribuite altor unități de învățământ, potrivit unui comunicat remis miercuri. Reacția ministerului vine după ce prefectul de Mureș, Ciprian Dobre, a cerut, marți, formarea unei comisii care să cerceteze dacă microbuzele școlare au fost folosite în interes de partid, la sfârșitul săptămânii trecute, la Iernut, după ce presa a dezvăluit că microbuzele au fost folosite pentru a aduce oamenii la o acțiune a PD. Scandalul a izbucnit după ce pe un post de televizune local s-au difuzat imagini cu persoane adulte care coborau din microbuzele de școală pentru a merge la Casa de Cultură din Iernut, unde avea loc un spectacol folcloric organizat de PD. Cum la postul respectiv s-a afirmat că “microbuzele au fost folosite de un partid aflat la putere”, primii care au reacționat au fost liberalii. Vicepreședintele PNL Mureș, Akos Mora, a declarat marți, într-o conferință de presă, că “PNL Mureș nu a organizat pe raza localității Iernut niciun fel de manifestare politică la data respectivă și se delimitează de astfel de practici, pe care le considerăm grave, ilegale și imorale”. Primarul din Iernut, Vasile Cornea (PD), a admis că, într-adevăr, a fost o manifestare a PD în localitate, dar că microbuzele școlare se aflau accidental chiar în acel loc. (I.A.)



