România, cuibușor CIA
Controversele privind existența penitenciarelor Central Intelligence Agency – CIA – în Europa de Est continuă, asta după o perioadă de acalmie atât în presă cât și la nivelul oficialilor europeni. Acest scandal în care este implicată și țara noastră a reizbucnit după ce a fost dat publicității un raport al Consiliului Europei, în care țara noastră și Polonia sunt acuzate pe față că ar fi permis înființarea pe teritoriul lor a unor centre de detenție.
În ciuda dezmințirilor făcute de către cele două state în ceea ce privește existența unor astfel de centre, potrivit documentului făcut de către oficialul european Dick Marty ar exista dovezi concrete prin care cele două țări au permis înființarea de centre de detenție pe teritoriul lor. Mai mult, se vorbește și de survolarea spațiului aerian al celor două țări și de permiterea unor aterizări.
Ploaie de acuzații
Toate aceste controverse privind existența unor închisori CIA în Polonia și România au început după ce presa americană a vehiculat faptul că pe teritoriul țării noastre și pe cel al Poloniei serviciile secrete americane au înființat penitenciare secrete, unde membri Al Qaeda și ai altor grupuri teroriste au fost ținuți ostatici și probabil maltratați pentru ca aceștia să furnizeze informații legate de rețeaua teroristă din care fac parte.
Aceste noi concluzii apărute în ceea ce privește scandalul închisorilor secrete CIA se bazează în mare parte pe pe anumite registre de zbor furnizate de către agenția UE de control al traficului aerian, dar și pe declarații ale unor oameni care susțin că au fost sechestrați de agenți secreți americani. De asemenea, oficialul elvețian acuză România ca fiind singura țară membră a Consiliului Europei care a permis înființarea unor centre de tortură. Tot același oficial elvețian – Dick Marty – acuză alte 14 state europene de încălcare a drepturilor omului. Potrivit raportului, dintre aceste 14 state o parte au oferit doar sprijin logistic – Spania, Germania, Cipru – iar altele ar fi permis capturarea unor persoane pe teritoriul lor – Italia, Macedonia, Grecia.
Avion suspect
Doveziile împotriva României au pornit din cauza unui avion Boeing 737 aparținând CIA, având numărul de înregistrare N313P, a cărui cursă a început în 21 ianuarie 2004, când a zburat din SUA în Maroc pentru a ridica un suspect. După ce ar fi ajuns în Maroc acest avion se pare că s-a întors în Europa pentru a prelua un alt suspect și a-l transporta în Afganistan. Potrivit lui Dick Marty avionul cu numărul N313N a sosit la Timișoara din Afganistan în noaptea de 25 ianuarie 2004. Aeronava a stat la Timișoara 72 de minute, după care a decolat spre Spania. Se pare că acest avion l-ar fi transportat pe Khaled el – Masri care a afirmat că a fost răpit în Macedonia de agenți străini de informații. Despre această afirmație, Autoritatea Aeronautică Civilă Română susține că avionul cu numărul N3113P a aterizat la București pe aeroportul Băneasa și nu în Timișoara. Mai mult de atât aeronava a alimentat fără ca vreun pasager să urce sau să părăsească bordul.
Zboruri clandestine CIA
Potrivit raportului Parlamentului European au existat peste 1.000 de zboruri clandestine ale CIA cu escale pe teritoriul european, dar a rămas neclar dacă la bordul acestor avioane au fost deținuți care erau transportați la închisori secrete. Guvernul României consideră că raportul lui Dick Marty este unul speculativ și nimic nu este concret sau cu dovezi clare despre existența unor centre secrete CIA în România. În cazul în care toate aceste speculații se vor dovedii ca fiind adevărate, România ar putea avea probleme la aderarea în Uniunea Europeană, asta din cauza faptului că ar putea fi acuzată de încălcare a drepturilor omului.
Pe lângă toate acestea rămân o serie de întrebări fără răspuns: cum ar trebui să reacționeze un stat NATO când un avion american cere survolarea spațiului aerian? Poate refuza acest lucru? Oricum, pe avion nu scrie CIA. De asemenea, cum ar trebui să reacționeze un stat NATO când un avion american cere permisiune de aterizare pe un aeroport, spunând că are probleme? Să lăsăm avionul să cadă?
Închisori secrete
Surse care au dorit păstrarea confidențialității au dezvăluit și modul de organizare a unei asemenea închisori secrete. „Aceste închisori secrete se conturează de obicei în jurul unor baze militare, absolut inofensive la prima vedere. Baza are în față un aerodrom, apoi birourile, cazărmile, dormitoarele, bucătăria, spitalul mobil… Undeva, în spate sunt o serie de clădiri dărăpănate care par a fi semipărăsite. Ei bine, acolo este de fapt centrul întregii baze. Acum trei ani, oficialități ungare din ministerul de resort se plângeau de faptul că nu au nici un fel de putere, nici măcar de control asupra bazelor americane de pe teritoriul lor. Spuneau că sunt un fel de enclave cu propriile reguli, care nu se supun reglementărilor juridice interne. Noi habar nu avem ce se întâmplă acolo și nu avem nici un drept sau mijloc de a afla aceste lucruri – spuneau ungurii. Revenind la baze și închisori secrete, ar mai fi de menționat faptul că toate clădirile acestora vin cu avionul pe module, care se asamblează rapid. Mai mult, bazele au propriul lor sistem de încălzire, de alimentare cu apă, de canalizare, propriul generator, propriile instalații în ceea ce privește sistemele de menținere a vieții. Nu au nevoie de absolut nici o utilitate, de nici o racordare la vreun sistem existent. Vin, își așază undeva tabăra și se autosusțin”, a spus “omul din umbră”.
Denisa HONCIUC



