Inima, o problemă internațională
Congresul Internațional de Cardiologie, aflat la a V-a ediție, se va desfășura anul acesta între 19 și 24 iunie, la Târgu Mureș.În organizarea UMF Târgu Mureș, Clinicii de Cardiologie a Spitalului Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș și Asociației Transilvane de Terapie Transvasculară și Transplant, congresul va aduce o serie de noutăți în acest an și un program extrem de bogat.
Scopul întâlnirii cardiologilor din șase țări – România, Ungaria, Cehia, Austria, Germania și Polonia, va fi în primul rând de a disemina rezultatele privind tratamentul bolilor cardiovasculare, noile posibilități de diagnostic și tratament și înțelegerea acestora. “Până acum s-au realizat aceste schimburi de experiențe și date, dar de la această ediție am introdus în program și cursuri de perfecționare privind diverse metodologii”, a explicat conf. dr. Benedek Imre, șeful Clinicii de Cardiologie.
Cursurile se vor axa pe actualități privind bolile arterelor periferice, de la noile concepte fiziopatologice până la tratament și pe cele care privesc infarctul miocardic acut și posibilitățile terapeutice în cele trei județe, Harghita, Covasna și Mureș, dar și experiențele împărtășite de specialiștii din Polonia, Cehia, Ungaria, Austria și din alte centre universitare din țară.
O altă noutate este că la această reuniune internațională vor fi invitați și reprezentanți ai autorităților județene și locale din județele vecine, pentru a fi puse la curent cu necesitățile și proiectele pe care le au specialiștii din domeniu.
Deschiderea congresului va fi oficiată de fostul ministru al Sănătății, Hajdu Gabor, primul ministru care a conlucrat activ la posibilitatea de a crea unități de tratare a infarctului miocardic. Un alt fost ministru, Mircea Cinteză, va fi de asemenea prezent la eveniment.
La finalul evenimentului se vor decerna titluri universitate invitaților.
“La aceste reuniuni participă personalități recunoscute în lumea medicală care conduc sau au condus societăți naționale de cardiologie sau societăți europene de cardiologie”,
Conf. dr. Benedek Imre, șeful Clinicii de Cardiologie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș
Corina ALBOTA



