Retrospectivă – Catastrofă ecologică gestionată de BRAU UNION
Neglijența BRAU UNION a fost amendată de către Inspectoratul de Protecție a Mediului cu 75 de milioane de lei. În urma catastrofei, trei râuri au fost poluate cu substanțe organice, azot și amoniac. Peste o tonă de pește mort în râul Hațeg. Puietul otrăvit abia fusese introdus în cursurile de apă. Ovidiu Haraga, secretar al filialei Asociației Județene Vânătorilor și Pescarilor Sportivi (AJVPS) Hațeg, a declarat că poluarea nu este una singulară, de mai multe ori locuitorii din localitățile Bucium și Sântămăria observând pești morți, dar în cantități mai mici, în apa deversată din zona fabricii de bere. Numai în lunile iunie-iulie ale acestui an, Asociația a introdus aici în jur de 3.000 de puieți. IPM Hunedoara a anuțat că probele de apă care au fost prelevate la Hațeg în 23 iulie au indicat o încărcare de substanțe organice în apă de 1800 de unități, față de limita admisă de 100 de unități.(ZMS nr. 7, 29 iulie 2002)



