Mamici, din toate colturile, uniti-va si mergeti la lucru!
S-a mutat alba neagra la Guvern. Pe tema concediului maternal. Avem cinci variante. Dupa câteva nopti de cosmar si calcul matematic, ministrul Muncii, Nelu Botis, a venit cu doua idei: ori stau mamicile acasa doi ani si primesc între 1000 si 1500 lei lunar, iar daca revin la munca mai devreme pot primi un bonus de 100 lei lunar, sau concediul de maternitate sa nu depaseasca un an iar indemnizatia sa fie în cuantum de 85% din salariul mamei, nu mai mica de 600 lei si în nici un caz sa depaseasca 3400 lei. Cu tema de casa facuta a venit si UDMR, care sustine doi ani de concediu si o indemnizaie de 2500 lei. De asemenea, maghiarii vor sa reglementeze statutul bunicilor. Sa aiba grija de copii în cazul în care mamele revin la munca mai devreme. si cine nu are bunic ce face? Merge la azil si-l închiriaza pe oricare pe post de bona? O alta varianta o aduce FMI-ul, ca sa nu zica ca nu-si aduce aportul la economiile pe care le tot cere. Cei de acolo vor ca mamele sa stea acasa numai un an si sa primeasca o suma cuprinsa între 600 si 1000 lei. Poate vine FMI-ul si cu un proiect în premiera mondiala care sa-l faca pe tâca de un an sa nu mai suga tâta. O idee si mai grozava mareste perioada de concediu de maternitate la trei ani. Dar indemnizatia sa fie fixa de 600 lei, dar în economia actuala bebe ar reveni la chiloti din cârpe si pampersii ar da faliment. E ideea reprezentantilor altor minoritati. Atâta agitatie si atentie din partea guvernantilor, se simt onorate mamicile si copiii. Nicicând nu au reusit acestea sa atraga asa de mult atentia domnilor smecheri din Guvern asupra lor. sade bine la români complicatia în variante, poate le vine guvernantilor si ideea traznita ca trebuie sa platim impozit pe ce iese la nastere. O fi adevarat oare ca bebelii dauneaza carierei profesionale? Poate, deci va rog doamnelor: fara copii. Sau daca faceti copii, va dati bine pe lânga sefu sa va ajute financiar. Daca nu cumva copiii sunt facuti cu sefu. Statul român nu mai are bani decât pentru petrecerile si protocoalele de la Guvern. Pentru sacrificiul asta sunt în stare sa lase mamele, functionare publice, care pleaca în concediu de maternitate sau de crestere si îngrijire a copiilor, fara loc de munca.



