Bătaie pe minorități
Biroul Permanent al Camerei Deputaților a decis ca Legea Statutului minorităților naționale să intre, săptămâna aceasta, în dezbaterea plenului, chiar dacă discuțiile în comisii nu au fost finalizate, fiind pentru prima dată când un proiect de lege intră în plen fără raport de la comisii. Secretarul Camerei, deputatul PSD Victor Ponta, a precizat că membrii Biroului Permanent au votat în unanimitate propunerea deputatului UDMR Marton Arpad ca proiectului Statutului minorităților să intre în discuția plenului fără raport de la cele trei Comisii sesizate pe fond (Comisia juridică, cea pentru drepturile omului și cea pentru învățământ). Arpad ar fi argumentat solicitarea sa prin faptul că la lucrările din Comisii se întrunește foarte greu cvorumul necesar, a precizat Ponta.
Susținută și de reprezentanții PD și PRM din Biroul Permanent, propunerea lui Marton a fost în cele din urmă însușită de conducerea Camerei, astfel că marțea aceasta proiectul de lege al Statutului minorităților naționale urmează să intre în discuția plenului Camerei, a menționat Ponta.



