Uncategorized

Senzatii tari de acum aproape 60 de ani

Devenita sarbatoare a proletariatului din intreaga lume – dupa ce timp de aproape un secol (al XIX-lea) sindicatele muncitoresti din diverse ramuri au militat pentru drepturi colective – 1 Mai a fost sarbatorit pentru prima data in Romania in anul 1939. |ncepand cu anul 1945, o data cu instaurarea comunismului in tara noastra, aceasta sarbatoare internationala a muncii a fost “confiscata” de regimul comunist devenind un binevenit prilej de organizare in toata tara a unor mari demonstratii de preamarire a comunismului, a liderilor de partid si de stat, de reafirmare a increderii in victoria mondiala a comunismului, de bilanturi si raportari a unor “marete” realizari, chemari la intrecerea socialista sau acordarea de catre regim a unor ordine si medalii muncitorilor fruntasi pe ramura. Totodata, in diversele publicatii patronate de regim, cu o penibila slugarnicie si aservire, erau prezentate marile manifestari care aveau loc cu prilejul zilei de 1 Mai in “tara vecina si prietena”, patria comunismului mondial, URSS. Dupa 1990, 1 Mai ca sarbatoare internationala a muncii si-a pierdut in mod firesc continutul impus de regimul comunist, fiind adoptata de toti cei care – mai mult sau mai puti muncitori – prefera si iubesc pur si simplu distractia. Astazi, prilej de week-end prelungit, singura legatura intre zilele de 1 Mai din trecut si cele din prezent sunt doar micii si berea.

Nicolae BALINT

Show More

Related Articles

Back to top button
Close