Uncategorized

Coman, tatăl denaturat

Politician versat, Florian Coman dă nas în nas cu trecutul l De dincolo de Ocean, o tânără de 25 de ani ne dezvăluie o altă față a democratului consilier local de Sighișoara l Capabil de abandon, fără scrupule, Coman este pus în fața unui alt test ADN, cel al vieții l Fără minciună și fără posibilitatea de a mitui

Pe toți ne urmărește trecutul, spune o vorbă înțeleaptă universală și toți trebuie să-i facem față cândva, unii mai devreme, alții mai târziu. Pe Florian Meluș Coman, consilier local de Sighișoara și (bănuim) vicepreședinte plin de sâmbătă al PD Mureș, l-a găsit acum, după ce ani de zile dovezile din prima parte a vieții sale s-au străduit să iasă la suprafață. Dar să lăsăm povestea să curgă, asigurându-vă că rândurile de mai jos nu reprezintă un reality-show pus la cale de colectivul redacțional. Ci o realitate negată de consilier timp de 25 de ani. Realitatea că mai are o fiică, Andreea. Angajată a unei firme din New York, unde se ocupă de treburile legale și cele de contabilitate. Dintr-o primă căsătorie, care avea să se sfârșească înainte să înceapă bine. Fiica lui Florian Coman ne-a contactat pe e-mail, din New York, unde s-a “adăpostit” cu familia, într-o ultimă încercare de a-și recăpăta rădăcinile tăiate atât abrupt de al său tată natural. Povestea sa poartă emoția de a vorbi, subtil, printre rânduri, despre neacceptare. Despre lipsă de scrupule.

Pentru noi, toată această încurcată poveste de familie a fost o surpriză pe care am decis să o publicăm după ce am aflat că un alt ziar ascunsese atent această poveste. Și după ce, încercând să legăm un dialog cu Florian Coman, pentru a asculta “varianta sa adevărată”, ne-am lovit de un zid al tăcerii.

Lovitură de măciucă

Povestea Andreei Coman, în prezent Mera, după soț, nume luat după dobândirea cetățeniei americane, începe undeva în 1980 într-un târg dâmbovițean, orașul Moreni. Între Florian Coman și Marinela Iliescu s-a înfiripat, ceea ce am putea numi, o dragoste de liceeni, cei doi fiind colegi de școală. După absolvire au dat împreună la facultate, la Brașov. “În timpul admiterii am fost concepută eu. M-am născut pe data de 1 aprilie 1981. Pe vremurile acelea, mama mea având 19 ani, nefiind căsătorită, i-a fost teamă să le spună părinților de sarcină. Dl Coman îi tot promitea că va aranja ca ea să facă un avort (avorturile fiind interzise pe vremea aceea), pentru că el nu e pregătit să aibă copil, e prea tânăr să se lege la cap, iar părinții îi spuneau că el trebuie să se distreze și să vadă lumea, nu să aibă grijă de un copil”, ne-a povestit Andreea în e-mail.

Lucrurile însă s-au precipitat, părinții Marinelei au aflat de sarcină și au acceptat ca fiica lor să păstreze copilul.

Florian și Marinela s-au “cununat” civil, atunci când primul era în armată și în timp ce tânăra era încă însărcinată. A fost voia nașilor Nicolae și Cristina Ioana din Moreni. Încă de atunci, Coman a început să nege că Andreea ar fi fiica lui, fapt ce nu s-a schimbat până în momentul de față.

Nebunia ADN

Așa a început nebunia testelor de paternitate. Coman a cerut analize medicale la Institutul Mina Minovici pentru stabilirea paternității, imediat ce Andreea s-a născut. Andreea ne-a scris că Florian Coman a încercat să mituiască medicii pentru ca testul să releve că nu este fiica sa. “În timp ce se așteptau rezultatele analizelor, dl Coman a mers la unul dintre doctori cu 100.000 de lei (la vremea aceea o Dacie era 70.000) pentru a-l face pe doctor să schimbe sângele, ca analizele să iasă în favoarea lui. Doctorul nu a acceptat mita, iar analizele au confirmat faptul că el este tatăl meu. Fiind nemulțumit de rezultat, a cerut analize antropologice (așa cred că se cheamă), de unde a reieșit faptul că amprentele mele și ale lui sunt identice. Încă o dată, nefiind mulțumit, a cerut să se facă și o analiză cu un ser din Franța, analiză care se chema RH Desfășurat. Încă o dată s-a dovedit că el este tatăl meu, drept urmare certificatul meu de naștere are numele lui la «tată»”, ne-a povestit tânăra.

Divorțul

Florian Coman nu avea gânduri de familie însă, cu toate încercările mamei copilului său de a-i demonstra că Andreea este fiica lui. Așa că a ieșit, printr-un divorț rapid dintr-o căsătorie care, pentru el, venise prea devreme. Nu a mai așteptat nici rezultatele analizelor și a intentat procesul de divorț la Tribunalul Brașov, pe motiv că nu este tatăl copilului abia născut (Andreea avea în jur de patru luni). Divorțul s-a încheiat în aprilie 1982, refuzând să-și vadă nu ex-soția, care, până la urmă nu știm ce a fost în sufletul său, poate să fi fost un lucru natural, ci fiica, cu toate că toate hotărârile judecătorești au decis că el este tatăl biologic. Și a fost obligat să suporte lună de lună plata pensiei alimentare, timp de 17 ani, vârstă la care Andreea a plecat în SUA, cu părinții, în urma câștigării Loteriei Vizelor.

Amintiri făr’ de tată

Ce o fi în sufletul tinerei de 25 de ani, numai ea știe. Suntem siguri însă că i-a fost greu să accepte că bunicii, care au crescut-o până la vârsta de 10 ani, nu sunt, de fapt, tata și mama. Ci doar bunicii. Mai târziu, la școală s-a obișnuit să nege că ar avea un tată când era întrebată ce și unde lucrează acesta.

Singura amintire despre tatăl său o păstrează, ne-a povestit Andreea, de la vârsta de 3 ani, cu toate că dvs., cititorilor vi se va părea incredibil. Sau imposibil. “Îmi aduc aminte că eram în gară, la Brașov, și așteptam trenul – el a trecut în grabă pe lângă mine și bunica mea și atunci a fost prima dată când mi-am vazut tatăl, și deși aveam numai 3 ani, îmi aduc aminte și acum de parcă ar fi fost ieri. A trecut ca vântul, în fugă, și eu am început să plâng pentru că am crezut că am făcut ceva și el fuge de mine”, ne-a scris new-yorkeza.

De atunci legăturile au fost tăiate, până anul trecut când Andreea și-a spus să mai facă o încercare. Poate tatăl său va privi cu mai multă maturitate cele întâmplate acum 25 de ani. Poate va accepta că și-a abandonat copilul care nu avea nici o vină că se născuse.

Nici o șansă…

“De multe ori am vrut să iau legătura cu el, dar nu mă simțeam pregătită să iau un străin drept tată, pentru că asta mă așteptam eu să se întâmple”, și-a continuat Andreea trista poveste.

Anul trecut însă l-a contactat, prin telefon, și i s-a părut că ar fi interesat să o cunoască: “a rămas ca eu să mă duc în România să fac pasul vieții mele”. Legătura ce părea că se înfiripă a fost însă abrupt ruptă însă de reluarea problemei testului de paternitate. “Știind încercările lui numeroase din trecut de a mitui doctorii,și mai ales știind influența pe care o are acum, precum și sistemul corupt care există în România, m-am gândit că nu are rost. Eu nu aștept nimic de la el, și i-am și spus asta… voiam să-l cunosc ca om, eventual mergând pe stradă, nu neapărat să dau mâna cu el, să-i spun ce am de spus”, și-a explicat Andreea demersul. Ea chiar ne-a declarat că ar fi acord să se supună pentru a ‘n’-a oară testului de paternitate, dacă ar avea certitudinea că nu se măsluiește.

Nu avem dreptul să judecăm pe nimeni, dar atunci când te prezinți în fața oamenilor moral și curat ar trebui să arunci o privire la anii din trecut. Pentru că orice adevăr, fie el și trunchiat, iese la un moment la iveală. Nu știm ce urmărește Andreea Mera, scriindu-ne povestea sa tristă, dar știm că ea este o învățătură pentru clasa politică.

Selecțiuni din corespondența electronică dintre Andreea Mera, fostă Coman, și Florian Meluș Coman:

—– Original Message —–

From: “Andreea Coman” andreeacc@yahoo.com

To: “Premier Srl” premier@elsig.ro

Sent: Tuesday, January 17, 2006 2:32 PM

Subject: Re: Fwtest valid

Sper că anul nou v-a întâmpinat cu bucurii și sănătate! Nu știu dacă să încep prin a vă spune câte ceva despre mine, sau să las acest subiect pentru mai târziu… las asta la latitudinea dumneavoastră. Însă, apropos de dorința dumneavoastră ca eu să cunosc și “varianta adevărată”, aș vrea să știți că pentru mine, în momentul de față, nu există nici o variantă. Dacă ar fi existat, atunci nu aș fi făcut nici un pas în această direcție. Vreau să vă cunosc ca om în primul rând, și dacă dumneavoastră doriți să mă lăsați să vă cunosc și ca tată…

Joi, 26 Decembrie, voi ști exact când voi veni în România și vă voi da de știre. Până la următoarea “destăinuire”, vă doresc numai bine.

Într-adevăr, pot spune că nu am întâmpinat “rezerve” din partea dumneavoastră și vă mulțumesc pentru asta. Însă nu aș vrea să dau buzna și nici să creez probleme de nici un fel și de-aceea prefer să abordez situația cu pași mărunți. Credeți-mă că dacă nu mi-ar fi fost teamă, probabil că v-aș fi inundat deja cu informații despre mine și cu întrebări despre dumneavoastră. Chiar dacă nu vă cunosc, îmi doresc să vorbim foarte des… probabil chemarea sângelui dacă îmi permiteți să mă exprim așa.

Locuiesc în New York de aproape 8 ani. Mi-am terminat aici liceul și mai departe am studiat dreptul penal. Acum iau cursuri pentru Masters în contabilitate. În 2001 m-am căsătorit. Încă nu am copii și nici de gând să fac curând. Eu însămi sunt încă un copil. Nu am fost în România de mai bine de 5 ani. Și dacă tot am spart gheața, aș avea și o întrebare: vă gândeați vreodată ca după atâția ani vă voi contacta?

Toată viața mi-am asumat responsabilitatea, începând de la vârste la care alții aveau orizonturi fără nori. Am fost și sunt pregătit pentru orice variantă. De fapt este chiar în interesul tău. Te aștept în România. Dar până atunci mai vorbim. Acum la noi sunt -22 gr. Celsius.

Abia acum am văzut fotografiile. Am înțeles de la tine că îți place să te consideri copil, dar constat că judeci matur lucrurile. De aceea îți propun să avem o desfășurare logică și firească, naturală a situațiilor. Azi există metode indubitabile de stabilire a chemării sangelui. Abia apoi putem discuta de tată, fiică. Cu Irina Raluca mă văd cel puțin anual, ea trăind în Germania. Vorbim însă la telefon. Victor-13 și Daniel-10 sunt elevi aici, în Sighișoara. Nu știu să scanez foto ca să ți le trimit, dar promit să învăț curând. Sper că acest mesaj nu ți l-am mai trimis o dată. Pe curând.

Într-adevăr, am putea să apelăm DIN NOU la aceste metode indubitable și negociabile. Însă, în momentul de față, 100.000 de lei (vechi), nu mai înseamnă nimic. Deci, sunteți pregătit?

Dragă Domnule Coman:

Bună Ziua!

Eu tocmai m-am întors din România. Nu v-am contactat cu privire la ADN pentru că nu am mai considerat necesar. După ce îmi voi termina misiunea, nu o să vă mai trebuiască analizele să vă dovedească ca sunt a dumneavoastră (biologic), vă veți da singur seama… că doar știți foarte bine că în gena Coman nu există scrupule…

Până la reauzire, vă doresc “să trăiți bine”!

Declaratii

“Poziția mea a fost întotdeauna cea legală. Mi-am asumat responsabilitățile stabilite de lege și atât. În rest sunt chestiuni personale”, Florian Coman, consilier local PD

Menționăm că am încercat să ascultăm și varianta sa, doar că Florian Coman nu a vrut să o aflăm.

“Nu vreau decât să știe că într-adevăr sunt a lui, și i-am spus că la momentul când voi termina ce mi-am pus în gând, își va da singur seama, că doar lipsa de scrupule cred că se moștenește, și nu cred

că el merită să consilieze pe nimeni pentru că nu cred că a reușit să se consilieze pe sine”, ne-a scris Andreea Mera

Am încercat să dăm și de bunicii Andreei, depozitarii poveștii sale, doar că la capătul firului telefonic nu ne-a răspuns nimeni.

Ligia VORO

Show More

Related Articles

Back to top button
Close