Frustrări de platformiști
Am stat noi, am cugetat și ne-am interesat de componența grupului de inițiatori de susținere a platformiștilor Stolojan și Stoica. Și iată ce a ieșit. În afară de dr. Ladislau Schwartz care are o supărare oarecum firească de când cu refuzul ministrului Nicolăescu de a-l răsplăti cu postul de director al Spitalului Clinic Județean pentru anii petrecuți la liberali, inclusiv în opoziție, aflăm că ceilalți au niscaiva frustrări de funcție. Dan Mașca după ce s-a aflat o vreme în opoziția liberală, cu toate că partidul este la guvernare, încercând chiar o lovitură de palat gândită de senatorul independent Antonie la sugestia unor lideri ai PD pentru a pune mâna pe președinția de municipiu, a demisionat. Lui Răzvan Căpușan, un alt revoltat al liberalilor, i se trage, pare-se de la al său tată, lucrător prin Romgaz, care se vrea musai ceva director la compania de exploatare. Căpușan senior a încercat această strategie de obținere de funcție și cu PSD, iar după cotirea spre dreapta în 2004 s-a trezit brusc mare liberal cu pretenții de funcție. Verificat puțin la originile politice, Căpușan nu a putut să nege simpatia social-democrată, dar nici să mai pupe directorat liberal. Iar răzbunătorul său pare-se că a devenit fiul. Căruia îi dorim succese în lupta platformistă, în speranța că nu va sfârși și aceasta cu o îmbolnăvire subită și nu niscaiva lacrimi de președinte crocodil.



