Uncategorized

Fara menajamente sau, 11 contra 11

Nou promovata în Liga III de fotbal, echipa secunda a FCM Târgu-Mures învata ABC-ul fotbalului la acest nivel. Dupa campionatele de juniori, unde au activat majoritatea, confruntarea cu echipe care au în componenta jucatori „vaccinatiâ€, cu mai multa experienta,  pare a fi o haina prea mare pentru tinerii jucatori ai echipei. Formatia mureseana a disputat etapa a V-a si a pierdut partida disputata la Ungheni cu 2-0. În cele cinci etape disputate, echipa satelit a FC Municipal a obtinut doar o victorie, scor 3-1 cu Unirea Floresti. Multi dintre baieti au talent, le lipseste însa experienta jocurilor cu adversari care „pun osulâ€. În singura victorie obtinuta, jocul a fost în mare parte decis de experienta lui Diego Ruiz, care a înscris unul din cele trei goluri si a oferit doua pase decisive la celelalte doua goluri. În poarta, un alt component al echipei de Liga I, italianul Caparco a salvat câteva situatii critice. Înaintea meciului de la Ungheni, târgumuresenii au cedat fara drept de apel în fata echipei similare a CFR-ului din Cluj. Acestia au prezentat însa o echipa cu patru componenti ai lotului de prima liga. Au nevoie de puncte pentru a-si pastra locul în Liga III. Componentii echipei muresene, cei care nu-si gasesc loc în lotul primei echipe, refuza însa jocul la echipa secunda, nu coboara la acel nivel.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close