Uncategorized

Stomatolgie fără Urgență

Garda în urgența stomatologică constituie o necesitate, dar una rar întâlnită în sistemul sanitar românesc. Cu toate că este o meserie extrem de bănoasă, nici un cabinet particular nu se încumetă să realizeze un sistem de gardă funcțional. În plus, nici în sistemul de stat nu există o legislație care impune realizarea gărzilor stomatologice. Iar CNAS nu poate obliga cabinetele cu care încheie contracte să asigure un regim non-stop.

În județul Mureș nu există, nici în sistemul privat, nici în cel de stat, un regim de urgență care să prevadă gărzi. Câțiva dintre ghinioniștii care au avut probleme stomatologice noaptea sau în week-end au constatat că singura lor opțiune sunt calmantele. Alții au apelat la SMURD. “Au venit oameni care aveau dureri insuportabile de măsele și la noi. Dar, în afară de un calmant și o vorbă bună, nu am avut ce să le facem. Nici măcar unde să îi îndrumăm”, a declarat Cristian Boieriu, medic adjunct în cadrul SMURD.

Directorul Direcției de Sănătate Publică Mureș, Silviu Morariu, recunoaște că nu există un sistem de urgență stomatologică la nivelul județului. “Va trebui asumată la nivel de spital”, spune Morariu. Acest lucru implică construirea unui corp pentru sistemul de urgență care să găzduiască și stomatologia. Până atunci însă, nimeni nu pare să găsească o modalitate pentru durerile nocturne de măsea.

Urgențe rezolvate la Sibiu

La Spitalul Clinic Județean Sibiu există singura cameră de gardă unde medicii stomatologii așteaptă cazurile. Garda se face de la ora 19 până la ora 7 dimineața de către medicii cabinetelor școlare, de cei care sunt integrați în centrul universitar, dar și de medicii care au cabinete stomatologice particulare, dar asta depinde de dorința acestora. În timpul zilei, la camera de gardă sunt doi medici care acordă ajutor medical celor suferinzi, dar și angajaților spitalului, după cum ne-a declarat doctorul Nicolae Suciu, consilier al Direcției de Sănătate Publică.

Gardă nefuncțională la Hunedoara

În județul Hunedoara, a fost aprobată o singură linie de gardă stomatologică, în cadrul Spitalului Județean Deva. Cu toate acestea, garda nu este funcțională, neavând nici un spațiu de desfășurare a activității. Practic, persoanele care au o urgență stomatologică după încheierea programului cabinetelor private și în week-end fie apelează la calmante și tratamente luate după ureche, fie solicită serviciile unui medic stomatolog în afara programului său. “Tocmai din cauză că solicitările de urgență stomatologică sunt destul de numeroase, va trebui să luăm măsuri urgente pentru repunerea în funcțiune a liniei de gardă, care este aprobată de Ministerul Sănătății. Vom lua legătura cu Colegiul Medicilor Stomatologi pentru a găsi o variantă optimă de funcționare, urmând să stabilim locația, modalitatea de plată a specialiștilor și mijloacele în care vom putea sigura paza obiectivului”, declară Dan Magheru, director executiv al Direcției de Sănătate Publică Hunedoara.

Andrada GHIRA,

Diana PURDEA,

Corina ALBOTA

Show More

Related Articles

Back to top button
Close