Igiena pe stradă
Cooperativa Igiena, una dintre cele mai vechi cooperative existente încă în Târgu-Mureș, riscă luna aceasta să își piardă alte trei spații pe care le are în chirie din cauza retrocedării acestora. Spațiile de pe strada Bolyai în care angajații cooperativei prestează servicii de coafură-frizerie și foto au fost retrocedate Eparhiei Reformate din Ardeal care, în momentul de față, are pretenții financiare inacceptabile pentru “bătrâna” Igiena.
Devenită proprietară, Epitrahia Reformată a făcut o actualizare a valorii chiriei pentru respectivele spații și a cerut o mărire a acesteia de la 7 euro pe mp la 30 euro, adică cu mai mult de patru ori mai mare. Această acțiune, deși perfect legală, nu poate fi în același timp și morală deoarece va conduce la închiderea respectivelor activități ale cooperației și la disponibilizarea a nu mai puțin de 23 de angajați, mulți dintre ei mai având foarte puțin până la vârsta de pensionare. Făcând o mică comparație, dacă pentru o frizerie, chiria se mărește de patru ori atunci și costurile serviciilor prestate ar trebui să crească proporțional, deci un simplu tuns ar putea ajunge acum la suma de 40 lei RON, sumă enormă pentru cetățeanul de rând. Un oficial al cooperativei a declarat că, “dacă situația nu se schimbă, suntem într-o situație disperată deoarece chiria pe care va trebui să o plătim va transforma activitățile noastre în afaceri neprofitabile. Totuși, eu sper să existe o rezolvare a problemei prin convingerea închiriatorului de a reduce suma la cel mult 15 euro pe mp”. Mai mult, respectivele spații se află într-o avansată stare de degradare, având igrasie și instalații de apă foarte vechi, fapt care nu justifică pretențiile exagerate ale Eparhiei Reformate. Vechiul contract pe care SCM Igiena l-a avut cu Consiliul Local expiră în luna iunie a acestui an, dar din cauza Legii Retrocedărilor nu mai este valabil deoarece diferența dintre vechea chirie și valoarea reală de pe piață este cu mult mai mare. Ultima speranță pentru SCM Igiena de a îndulci puțin lucrurile va fi întâlnirea de săptămâna viitoare atunci când reprezentanți ai chiriașilor din respectivele spații vor negocia cu trimișii Eparhiei Reformate din Ardeal care vor veni în Târgu-Mureș. Toți cei afectați speră ca o instituție cum este cea a Bisericii va înțelege situația, și va acționa conform spiritului pe care îl reprezintă, cel creștin.
“Nu pot să cred ce se întâmplă și nici nu mi-am închipuit că se poate așa ceva în cei 35 de ani de când lucrez în domeniu. Sunt sigură că dacă singura frizerie pentru copii din Târgu-Mureș se va închide cei mai mult afectați vor fi târgumureșenii. Avem clienți care folosesc serviciile noastre de zeci de ani și cred că ei vor fi enorm de dezamăgiți dacă noi ne vom închide porțile”, a declarat frizerița Elisabeta Hegedus.
“Ceea ce ni se cere acum este un preț exorbitant care nu reflectă în nici un mod realitatea deoarece acest spațiu este vechi și deteriorat. În plus, condițiile pe care ni le oferă acest spațiu nu respectă în nici un mod standardele europene care se cer acum, iar pentru a se renova vor trebui investiți foarte mulți bani. Având în vedere vechimea noastră în câmpul muncii, nu este normal ca să rămânem pe stradă acum când avem o vârstă la care nu ne mai angajează nimeni”, a declarat frizerița Catalina Szabo.
“Mă aflu într-o situație disperată cu această mărire a chiriei deoarece sunt singură și întrețin un copil aflat în clasa a XII- a și nu știu cum o să mă descurc în cazul în care îmi voi pierde locul de muncă. Din cauza aceasta nu știu cum o să-mi câștig pâinea în viitor. Ar trebui totuși să se încerce o mărire în mod treptat a chiriei și nu dintr-o dată de patru ori mai mare, așa cum se face acum”, a declarat fotograful
Eva Gall.
Ionel ALBU



