În Jazz da, dar la jazz ba
Dacă tineretul se îngrămădește în Jazz’n’Blues Club, weekend de weekend, la party-urile ce se sfârșesc abia spre dimineață, la concertele jazz cam ba. Joi seara, trupa de jazz din Sfântu Gheorghe, Session Jazz Band a concertat în Jazz’n’Blues Club pentru un număr destul de restrâns de persoane. Trupa a fost înființată 1993 de către saxofonistul Cserkész Béla, alăturându-se în timp, Szilágyi Zsolt-Herbert (pian), Nagy Zoltán (percutie), Szilágyi Nóra (voce) și Berkeczi Zsolt (bass). Cserkész Béla cântă de la vârsta de 5 ani, începând cu pianul. Liceul de Artă l-a terminat la Târgu Mureș urmând apoi conservatorul la Cluj. În prezent este profesor de muzică în Sfântu Gheorghe. „Session Jazz Band este trupa mea de suflet. Eu am pus-o pe picioare în 1993, cu niște prieteni care nu mai sunt acum în trupă. Nu prea mai ai de la cine învăța jazz acum. Cei vechi, care au făcut jazz, au plecat din țară, așa că singura soluție ce ne-a rămas este să-l furăm de la cei mai „mari”. Jazz-ul european e mai mult improvizație, adevăratul jazz a fost și este al negrilor” povestește Béla. Am aflat mai târziu că saxofonistul a crescut un alt muzician cu renume și anume Jimmy de la Slang care este fiul său. A fost un concert reușit, cei prezenți gustând din plin compoziții ale lui Duke Ellington, Dizzy Gillespie, Oscar Peterson, Ray Brown sau George Benson. „Nu ne deranjează faptul că a fost puțină lume, eu așa am simțit că au fost mulți; ne place mult atmosfera din Jazz’n’Blues Club și până la urmă, asta contează.” a declarat Nora.
Foto și text: Cristina GÂNJ



