Mireasa PUNR promisă lui Becali, oferită lui Năstase
Gigi Becali a plecat de la Târgu Mureș, la o nuntă, convins că după ziua de sâmbătă se va trezi în remorca PNG cu 86 000 de noi membri, cu care va flutura victorios drapelul naționalismului în numele ideii de patrie și în ciuda unui lider care crede că a confiscat tot extremismul de pe cuprinsul țării. În ciuda înțelegerii făcută cu generalul și în virtutea voinței membrilor Biroului Permanent, beneficiar al cadoului legat cu fundiță tricoloră va fi partidul de guvernământ. PSD va trebui să decidă dacă dorește acest cadou și alege să intre în dizgrația UDMR, care vine cu o ofertă puțin mai consistentă cantitativ: puțin peste un milion de voturi.
PUNR trebuia să poarte un nume: PNG
Președintele Partidului Noua Generație a ajuns vineri seara la Târgu Mureș, special pentru a continua discuțiile începute la București cu generalul Mircea Chelaru, despre fuziunea celor două formațiuni. Atât în cursul serii cât și sâmbătă dimineața, lucrurile păreau clare, ambele părți fiind de acord. Gigi Becali a asudat cumplit într-o sală lipsită de oxigen, explicându-le reprezentanților de seamă ai PUNR avantajele, în special materiale, de care vor beneficia dacă își vor lepăda straiele prăfuite istoric și vor îmbrăca hainele noii generații. Ca orice chibit în ale politicii, Gigi Becali a crezut în vorbele cu miros demagogic, camuflate sub un zâmbet fals al generalului uns cu toate alifiile. În discuția semiprivată pe care au purtat-o ulterior, s-a lăsat sedus (ca o copilă nevinovată) de promisiunile scrise pe o hârtie de mult versatul general. Inima lui Becali a tresărit în mii de steluțe, când a văzut că tot ce-și dorește i se arată: să fie președintele formațiunii nou constituite, care să se numească PNG și să aleagă simbolul partidului.
Cei doi au trecut apoi la o mică bârfă politică și i-au făcut cu ou și cu oțet pe “hoții din PSD”, dar și pe exaltatul de Vadim, care” moare singur” sau pe Stolo Frankenstein. Nici harurile divine cu care l-a înzestrat Dumnezeul lui, nici filozofia cu care s-a născut și nici măcar Dan Pavel nu l-au ajutat pe Becali să priceapă că politica esteÂ…una de-aia care merge pe bani și interese. Așa că omul s-a dus liniștit la nuntă, să-și vadă de oile și fotbaliștii lui, dar asta numai după ce a primit și o pupătură cazonă. Nu înainte de a sublinia că este dispus să arunce în joc până la 4-5 milioane de para, pentru a-și satisface posteriorul cu un fotoliu de parlamentar.
Trădarea generalului
Nici nu a ajuns bine Becali să ia o gură de aer îmbunătățit cu azot, că Mircea Chelaru a întors foaia. Ori nu
i-a surâs poziția de secund al filozofului de Dobrogea, ori l-a apucat lehamitea de ungurii cu care ar fi coabitat în PNG, dar cert e că generalul a întors-o ca la Ploiești. Patetic, el s-a declarat adeptul căii spre independența care asigură drumul spre stingerea formațiunii. Mai pragmatici, 22 de membri ai Biroului au întors fericiți și celălalt obraz… către PSD, 12 au votat pentru PNG și 4 pentru independență. Votul a fost secret, așa că doar generalul știe ce a scris acolo. Poate a votat pentru Lia Roberts, și cum distinsa doamnă nu era în plan, votul a fost anulat (pentru că din cele 39 de voturi, unul a fost anulat). Condițiile puse de PUNR pentru PSD, care habar nu avea despre intențiile patrioților, dar care urmează a fi negociate de echipe complexe de specialiști ai ambelor părți, sunt ceva de genul: hai să declarăm război SUA, să vină americanii să ne cucerească. PUNR vrea crearea unui pol democratic și național în PSD, concilierea cu UDMR și participarea pe liste comune la alegerile din toamnă. De fapt, potrivit generalului, gestul celor care au votat pentru PSD are o semnificație mult mai profundă, dorindu-se controlarea relațiilor pe care formațiunea le are cu UDMR, acest lucru fiind un succes sigur, doar dacă se face din interior.
Generalul Mircea Chelaru, președintele PUNR:
“Am spus că sentimental m-aș duce către independență, dar înainte de sentimente, m-aș duce pe rațiunea politică. Nu mă întrebați ceea ce simt, cum pătimesc…Oamenii au ales această cale, de a se exprima dintr-un loc de unde pot fi auziți iar eu mă supun voinței lor. În cazul în care PSD va avea în continuare o colaborare cu UDMR, ne vom aștepta să ni se ceară unele renunțări la discursul nostru. Dacă nu ne vom putea înțelege cu PSD, noi avem soluții alternative“.
Lazăr Lădariu, PUNR Mureș:
“Eu voi fi acolo unde se va găsi întotdeauna PUNR. Alianța cu PSD, în special pentru noi mureșenii, a fost singura soluție viabilă în acest context. Noi, aici la Târgu Mureș avem și această experiență a susținerii candidaturii lui Dorin Florea, ca și PSD. Corabia noastră are pânzele rupte și plutește în derivă. Cu PSD, PUNR își păstrează toate drepturile, sigla. Echipa de negociatori va negocia la sânge cu PSD“.



