Uncategorized

Mureșenii, spre topul clasamentului la carting

Elevii de la Cercul de carting din cadrul Palatului Copiilor Mureș au participat în decursul lunii iunie la concursuri în care, dintre sute de participanți din toată țară, au obținut premii frumoase. Iubitorii de carting au fost îndrumați în pregătirea lor, de profesorul Claudiu Pop.

Cercul de carting, spre fruntea topului

În zilele de 9 și 10 iunie 2012, echipa de carting s-a deplasat la Șimleul Silvaniei la un Campionat regional de carting, desfășurat în Regiunea de Vest. “Am participat cu șase elevi la șase clase, din care am obținut un premiu II la clasa Pufo, pentru copiii cu vârsta de 7-8 ani, prin elevul Robert Oprea în vârstă de șapte ani iar acesta a fost primul lui concursâ€, a declarat Claudiu Pop. De asemenea, membrii Cercului de carting au obținut locul  IV la clasa Cadet, vârsta de 13 – 14 ani, prin Cujik Richard. Nagy Geza la clasa Junior, 100 cm³, a obținut locul V. La competiție au participat un număr de 26 de Palate și Cluburi ale Copiilor cu aproape 200 de concurenți.

În săptămâna următoare, elevii și profesorul îndrumător al clubului au participat la un concurs cuprins în Calendarul Național desfășurat la Târgu Secuiesc. „Aici au venit concurenți din toată țara de la 20 de Palate. Aici am obținut, tot prin Robert Oprea la clasa 50, locul I și un lov VIII la categoria General. Cujik Richard a obținut locul II la Cadet, clasa 80. Aici am participat doar cu trei concurenți. Cel de-al treilea concurent, David Balasz, s-a clasat pe locul V la clasa Miniâ€, a adăugat profesorul.

Planuri pentru un campionat regional

La sfârșitul lunii august pe iubitorii de carting îi așteaptă un alt concurs la Carei, care va fi organizat pe o pistă de carting din Ungaria. “La Oradea vom participa tot la o etapă regională în data de 8 septembrie iar la sfârșitul acestei luni vrem să organizăm împreună cu Clubul Copiilor din Turda pe pista de la Recea o etapă de campionat regionalâ€, a explicat Pop.