Uncategorized

Presã în lesã

Izgonirea talibanilor de la putere și instaurarea unui regim “democratic” sub umbrela americanã n-a adus libertatea presei în Afganistan, unde jurnaliștii continuã sã fie persecutați pe considerente religioase, la fel ca și acum patru ani, când țara era condusã de fundamentaliștii islamici. Ultimul caz de acest gen este arestarea redactorului-șef al revistei “Hoquq-e Zan” (Drepturile Femeilor), în urma unei plângeri fãcute la Curtea Supremã chiar de cãtre un consilier religios al președintelui Hamid Karzai. Ali Mohaqiq Nasab a fost întemnițat pentru publicarea a douã articole considerate blasfemiatoare și anti-islamice.

Unul dintre articole punea sub semnul întrebãrii necesitatea lapidãrii – pedeapsa la care, potrivit Sharia (legea islamicã) -, sunt supuse femeile gãsite vinovate de adulter, în timp ce al doilea text susținea cã renunțarea la Islam nu este o crimã. Pânã acum, Mohaqiq Nasab a apãrut de douã ori în fața instanței, negând de fiecare datã acuzațiile care i se aduc. Cu toate acestea, judecãtorii îl învinuiesc pe Nasab cã a publicat intenționat articole anti-islamice și intenționeazã sã-i aplice o pedeapsã severã. Mohaqiq Nasab nu este primul ziarist afgan arestat sub acuzația de blasfemie. În anul 2003, doi editori de la sãptãmânalul “Aftab” au fost reținuți de autoritãți dupã ce au criticat folosirea în scopuri politice a Islamului de cãtre liderii conservatori. Ulterior, jurnaliștii au fost eliberați, dar s-au vãzut nevoiți sã pãrãseascã țara din cauza amenințãrilor primite.

Potrivit rezultatelor unui recent sondaj de opinie, hãrțuirea jurnaliștilor în Afganistan este în creștere. Studiul întocmit de o organizație neguvernamentalã a descoperit cã majoritatea amenințãrilor și tacticilor de intimidare împotriva jurnaliștilor, sunt inițiate de liderii tribali și de oficialii guvernamentali.

Îngrijorat de amplificarea presiunilor la adresa ziariștilor, un grup de scriitori afgani a trimis o scrisoare deschisã președintelui Hamid Karzai în care caracterizeazã arestarea Mohaqiq Nasab drept o “detenție a tuturor scriitorilor din Afganistan”.

Ioan BUTIURCA

Show More

Related Articles

Back to top button
Close