Uncategorized

Prescom pierde gunoaiele iernuțenilor

Serviciul de salubritate al orașului Iernut va fi scos la licitație l Deși Prescom are un contract de 10 ani cu Primãria, aceasta din urmã a decis scoaterea la licitație a salubritãții l Manevra executivului este încã un pas spre desfiinațarea firmei l În spatele acestor hotãrâri sunt interesele altor firme concurente

Despre problemele între Prescom și asociațiile de proprietari ZIARUL de Mureș a prezentat, în numãrul anterior, situația în detaliu. Deși problema a fost dezbãtutã și în cadrul Consiliului Local, diferența de aproximativ douã miliarde de lei între actele contabile ale asociațiilor și Prescom nu a putut fi elucidatã. Mai ales cã președinții asociațiilor de proprietari, deși au fost convocați la ședințã, nu s-au prezentat, dar nici contabila de la Prescom nu a adus lãmuriri privind actele contabile alte societãții. Din câte se pare Prescom ar fi aplicat penalitãți mai mari decât ar fi fost legal. În plus, deși Termoelectrica nu a aplicat penalitãți, societatea a tarifat penalitãți de 0,2 % cãtre asociațiile. De asemenea, deși Prescom a acționat în instanțã asociațiile de proprietari și a obținut hotãrâri judecãtorești definitive, cu titlu executoriu, consilierii au luat în discuție actele prezentate de societate pe baza cãrora instanța a dat hotãrârile respective, apreciind cã președinții asociațiilor nu au fost reprezentați corespunzãtor în instanțã. În cele din urmã, s-a decis ca o comisie formatã din funcționari ai primãriei și consilieri locali sã revizuiascã actele contabile ale pãrților implicate, mai ales cã, în acest caz, CL este direct interesat, fiind vorba, pe de o parte de societate, unde acesta deține 70 % din acțiunile Prescom, iar pe de altã parte, prin asociațiile de proprietari, CL este interesat de soarta consumatorilor iernuțeni.

Cornea are alte planuri

Dacã aceastã problemã a fost pasatã în grija unei comisii, executivul a adus pe ordinea de zi un proiect de hotãrâre ce privește Prescom. Astfel, s-a adus în discuție problema privatizãrii serviciului de salubritate. Mai mult, la începutul sãptãmânii trecute, la inițiativa primarului Vasile Cornea, conducerea Prescom a fost chematã pentru a semna rezilierea contractului de salubritate. Aceștia au refuzat sã semneze, deoarece dupã cum afirmã și directorul Prescom, Adrian Orza, serviciul de colectare a gunoiului reprezintã sursa principalã de venit pentru societate, deci renunțarea la acest segment ar duce cu siguranțã la faliment. Teoretic, primarul Cornea ar vrea sã renunțe la serviciul de salubritate întrucât, dupã cum afirmã acesta, Prescom nu se ridicã la standardele unei firme profesioniste. “Prescom nu are utilajele necesare pentru a asigura curãțenia în Iernut. Cu utilajele pe care le are, adicã o mașinã, nu face fațã. Firma nu are la dispoziție sumele necesare pentru a face o investiție în acest sens”, a explicat primarul Cornea. În mod ciudat, deși CL deține 70 % din acțiuni, a refuzat cedarea cãtre Prescom a serviciului de curãțenie care se face prin câțiva angajați la primãrie. Cu alte cuvinte, salubritatea la Iernut se face dupã un sistem pãgubos. În plus, Primãria a fost acuzatã nu de puține ori de sabotarea activitãții societãții, prin atribuirea unor lucrãri de reparații cãtre alte firme în detrimentul Prescom și mai nou de eliminarea acestuia ca operator privind serviciile de salubritate. La ședința de CL, aleșii iernuțenilor au fost de acord cu scoaterea la licitație a serviciului de salubritate, urmând ca noua firmã sã semneze contracte cu iernuțienii, care nu au asemenea documente cu Prescom. Adicã, în Iernut sã funcționeze doi operatori pentru același segment, salubritatea. Interesant este și faptul cã atât primarul Cornea, cât și secretarul Vasile Mureșan s-au pronunțat vehement împotriva societãții, afirmând cã vor desființa în cele din urmã Prescom. De asemenea, conform unor surse, relația între conducerea Prescom și primar s-a rãcit. Mai mult, chiar și soția directorului de la Prescom, Ioana Orza, care este și contabilã la primãrie, ar cãuta un nou serviciu, deoarece nu mai este tocmai în grațiile primarului. Tentativa de rupere a Primãriei de Prescom ascunde, conform acelorași surse, mai multe oferte din partea unor firme din domeniu, printre care Schuster Ecosal ( care asigurã servicii de salubritate în Luduș și Sighișoara), Georgia Group și Citadin Prest. Se pare cã nemții de la Schuster ar avea intenții serioase de a acapara și salubritatea din Iernut, oferind inițial tarife modeste, pentru ca apoi sã le ridice treptat.

Directorul Prescom, Adrian Orza, este de pãrere cã un alt operator nu va fi de acord doar cu preluarea unei jumãtãți de serviciu și cã, în cazul în care primãria va face demersuri pentru rezilierea contractului, va da în judecatã executivul. Un alt aspect interesant este faptul cã, în momentul în care primãria a semnat contractul cu Prescom, mai exact în 2001, s-a produs o ilegalitate crasã. Documentul a fost semnat dupã ce a intrat în vigoare legea conform cãreia societãțile care nu dețin licențã de operatori de servicii nu mai pot funcționa ca atare și nici nu pot sã aibã contracte de asociere. Așa cã primãria în complicitate cu conducerea Prescom a modificat data contractului, astfel ca acest parteneriat sã intre în vigoare înainte de apariția acestei legi. Mai mult, contractul s-a semnat pe 10 ani pentru ca pe o bunã perioadã de timp executivul sã nu aibã probleme cu salubrizarea. Doar cã atunci edilul din Iernut nu s-a gândit la unele oferte mai substanțiale. Vom reveni.

Cristina CORNEA

Show More

Related Articles

Back to top button
Close