Uncategorized

Echipa feminina de volei a României a ratat calificarea la JO-2008

Echipa feminina de volei a României a pierdut, cu scorul de 1-3 (21-25, 24-26, 25-21, 14-25), partida cu campioana mondiala en-titre, Rusia, ultima din grupa A a turneului preolimpic de la Halle, ratând astfel orice sansa de calificare la Jocurile Olimpice de la Beijing. România a parasit turneul preolimpic de la Halle, dupa ce a încheiat grupa A pe locul al treilea, devansând Croatia, dar ratând calificarea în semifinale, acolo unde vor evolua Rusia si Serbia. Echipa României a început curajos meciul cu Rusia, conducând de mai multe ori în primul set, la un punct sau doua, dar pe final campioana mondiala a preluat conducerea si s-a distantat, câstigând cu 25-21. Prima parte a setului al doilea i-a apartinut României, jucatoarele antrenate de Forin Grapa reusind chiar sa se distanteze la 15-8, avantajul maxim reusit de românce în aceasta partida. Spre finalul setului, rusoaicele au egalat la 20 si s-au impus cu 26-24. Setul al treilea i-a revenit echipei României, scor 25-21, care a dominat Rusia, conducând în cea mai mare parte a timpului. Jucatoarele lui Florin Grapa au cedat însa foarte usor setul al patrulea, fiind depasite net de rusoaice, care au condus în permanenta si la diferente mari. În final, Rusia a câstigat setul al patrulea cu 25-14 si va întâlni, Serbia, în ultimul meci al grupei A. Într-un alt meci disputat în grupa A, Serbia a învins Croatia cu scorul de 3-1. România a înregistrat o victorie si doua înfrângeri în turneul de la Halle. În prima partida, jucatoarele antrenate de Florin Grapa au trecut de Croatia, cu scorul de 3-2 (21-25, 25-14, 22-25, 25-23, 15-5), în timp ce în cea de-a doua au pierdut cu scorul de 2-3 (27-25, 25-23, 22-25, 15-25, 11-15), în fata reprezentativei Serbiei. (S.G.)