Primarul Nagy Andras în poziție de șantaj la consilierii PNG
Primarul Reghinului, Nagy Andras, condiționează alocarea unui spațiu filialei locale a PNG de votarea în Consiliul Local a proiectului privind amplasarea bustului poetului Petofi în Piața Petru Maior. Ioan Cengher și Sorin Vlad au refuzat “șantajul politic”, mai ales că este în joc și protocolul semnat cu ceilalți șase consilieri ai Opoziției. Doru Borșan cere referendum și schimbarea primarului. Grupul celor opt poate bloca activitatea CL, prin lipsa cvorumului de prezență. Cui folosește acest război surd între consilierii reghineni ?
Un nou scandal între politicienii opoziției și cei de la guvernare a izbucnit săptămâna trecută în Reghin. Actori: Nagy Andras, primarul municpiului, și cei doi consilieri pe care Partidul Noua Generație îi are în Consiliul municipal – Ioan Chenger și Sorin Vlad.
În fond, ce a încercat edilul Ora-șului Viorilor? După constituirea “Gru-pului celor opt” s-a hotărât să defecteze sistemul creat de opoziția din Consiliul Municipal Reghin și să ducă la înde-plinire, pe orice cale, sarcinile trasate de liderii Uniunii. Vechea boală a udeme-riștilor mureșeni, de a ridica statui în toate localitățile județului, are la Reghin nevoie și de sprijinul a cel puțin doi consilieri din opoziție, pentru a putea trece proiectele de hotărâre care au nevoie de două treimi din totalul vo-turilor consilierilor. Așa că Nagy, s-a hotărât să îi momească pe cei doi repre-zentanți ai PNG din Consiliu, promi-țându-le repartizarea unui sediu, unde membrii partidului să poată bate poli-tichia. În schimb li s-a cerut să voteze proiectul prin care se va hotărî instalarea, undeva în centrul Reghinului, după informațiile noastre chiar în parcul din Piața Petru Maior, a statuii poetului maghiar Petofi Sándor.
Refuzul cât costă?
Consilierii PNG, Ioan Cengher și Sorin Vlad, nici nu au vrut să audă de o asemenea manevră, deoarece sunt ho-tărâți să nu trădeze nici linia trasată de liderul partidului, Gigi Becali, și nici protocolul semnat luna trecută, cu ceilalți reprezentanți ai opoziției reghi-nene, ținând cont și de faptul că Cen-gher este purtător de cuvânt al acestui grup. Cengher a fost însă reținut în de-clarații deoarece astăzi vor hotărî cum vor protesta, inclusiv grupul celor opt consilieri, împotriva tertipului ieftin uzitat de Nagy.
Scandalosul troc politicianist, noi i-am spune de-a dreptul șantaj politic a ajuns și la urechile liderului PNG Mureș, Doru Borșan care s-a arătat indignat de propunerea primarului Nagy: “noi i-am dat voturile ca să ajun-gă primar, cu condiția să ne sprijine în desemnarea viceprimarului, dar el nu și-a respectat promisiunea. Vom solicita un referendum pentru înlocuirea sa, pentru că este un accident ca Reghinul să aibă un primar maghiar”.
Războiul consilierilor – singura soluție?
Însă pentru primar și pentru majoritatea penelisto-udemeristă lucru-rile se complică pe zi ce trece. Dacă judecăm puțin situația la care s-a ajuns, ne dăm seama că cei opt consilieri, dacă vor respecta înțelegerea semnată și se vor întâlni periodic pentru a se pune de acord asupra diferitelor chestiuni ivite, vor reuși blocarea oricărui proiect de hotărâre care nu le va conveni. Dacă hotărârile se iau cu două treimi din voturile consilierilor, nu va fi nici o problemă, cele opt fiind suficiente pentru a nu trece hotărârea. Dacă pentru promovarea unui proiect este nevoie de jumătatea simpă, ei vor părăsi sala de ședințe, astfel încât hotărârea să nu poată fi luată din lipsă de cvorum. Ceea ce avem certitudinea că se va și în-tâmpla, după toate șicanele la care cei opt consilieri ai Opoziției au fost su-puși. Cu toate că războiul care stă să înceapă nu va fi în nici un caz în interesul locuitorilor reghineni.
Poate nu ar fi rău ca aleșii Puterii să reflecteze asupra acțiunilor care i-au animat în ultimul an, acțiuni care nu au nici o legătură cu chestiunile legislative sau cu interesul comunității. Cel mult cu cel personal.
Horațiu ȘERB



