Dictatorul şi sinistra lui Siletina
Patronul SC Siletina SRL, Claudiu Maior, a aruncat în stradă aproximativ 30 de şoferi, obligându-i să-şi ia concediu de odihnă! ¤ Nici un microbus de maxi-taxi nu dă bilete după ora 18.00 ¤ Doi reporteri ai ZIARULUI au primit bilete de la Balint Trans, rupte de pe cotorul de bilete! ¤ Infracţionalitate fără limite în Asocierea Transport Local – Siletina SRL, totul avizat de Consiliul Municipal şi Primăria Târgu Mureş!
Un scandal de proporţii se anunţă în curtea Asocierii dintre SC Transport Local Târgu Mureş SA şi SC Siletina SRL. Săptămâna trecută nu mai puţin de 27-28 de şoferi au fost obligaţi să intre în concediu de odihnă timp de 10 zile. Unii dintre aceştia trăiesc în condiţii greu de imaginat, şi ar avea nevoie de bani. Dar nimic nu-l mai interesează pe dictatorul Maior. Taie şi spânzură! Astfel, cei aproximativ 30 de şoferi care au plecat în concediu, au lăsat în urma lor un gol care trebuie umplut cu alţi şoferi. Dar de unde alţii? De nicăieri, pentru că cei care lucrează în prezent sunt ţintuiţi la volan în fiecare zi între orele 5.00 şi 17.30-18.00. Mai mult, pentru a nu-i obosi excesiv pe aceştia, Claudiu Maior a ras de pe programări câteva curse, rărindu-le, fapt ce explică timpul îndelungat pe care trebuie să-l petreci în staţiile de pe Gheorghe Doja, de exemplu. Un alt impediment descoperit în urma plecării celor 30 de şoferi este că şoferii de maxi-taxi+uri au mărit viteza de deplasare, şi implicit ritmul curselor, pentru a suplini lipsa autobuzelor. Astfel, un microbus în care se aflau reporterii ZIARULUI de Mureş circula în zona UMF – strada Gheorghe Marinescu, cu 88 km/oră.
Biletele de la cotor
Alăturat aveţi afişate două dintre biletele primite de reporterii ZIARULUI, joi – 19.02.2004, în jurul orelor 21.30, de la şoferul microbusului firmei SC Balint Trans SRL, care efectua o cursă pe ruta Tudor Vladimirescu – Unirii. Biletele sunt dovada cea mai clară a evaziunii fiscale care se practică în Târgu Mureş. De ce? Pentru că, aşa cum se vede în poza alăturată, acestea au fost rupte de la cotorul seriei de bilete, adică exact partea care ar fi trebuit să rămână în arhiva societăţii pentru controale ulterioare. ZIARUL de Mureş va sesiza autorităţile şi organele de control pentru a fi verificate toate firmele care practică asemenea evaziuni. Culmea a fost răspunsul dat de şoferul microbusului când a fost interpelat asupra biletului: „Păi mi s-au terminat celelalte şi nu le am decât pe astea!” Meseriaş şofer, meseriaş răspuns. În schimb, putem spune măcar faptul că şoferul care conducea microbusul firmei Balint Trans s-a ostenit să rupă nişte fiţuici. În marea majoritate a cazurilor, şoferii uită să mai dea bilete după ora 18.00. Şi atunci, ne întrebăm: de ce uită directorul ITM Mureş, Carmen Vamanu, să controleze Siletina SRL, luni de-a rândul pentru a vedea condiţiile în care muncesc şoferii de acolo, mecanicii, taxatoarele de bilete, etc? De ce uită Autoritatea Rutieră Română să controleze Inspecţiile Tehnice Periodice ale autobuzelor şi microbuzelor autorizate? De ce nu se sesizează Inspectoratul Judeţean de Poliţie Mureş privind supra-încărcarea microbuselor cu călători la orele de vârf? De ce nu se sesizează consilierii municipali că SC Transport Local SA practic nu mai există? Pentru că, Claudiu Maior a crescut o caracatiţă, care are tentacule în toate aeste instituţii. Numai că, şandramaua nu mai ţine mult, se clatină, iar dictatorul caută o soluţie de scăpare. Şi ştie că PNA e pe urmele luiÂ…
Istrate MANU



