Uncategorized

Sunteti pregatiti la geografie?

Elevii care au ales geografia ca optiune de examen la sesiunea de Bacalaureat 2007 pot sta linistiti. Potrivit inspectorului de geografie, Ioan Borgovan, gradul de dificultate al subiectelor din acest an este mediu. Procentul de promovabilitate la simularile din primavara a fost de 81,08% la nivel judetean. Asadar, elevii sunt sfatuiti sa trateze subiectele cu mare atentie si cât mai complex.

Rep: Exista schimbari în ceea ce priveste gradul de dificultate al subiectelor de examen la disciplinele geografie si biologie din acest an?

Ioan Borgovan: Respectând programa scolara, gradul de dificultate al subiectelor este mediu, facând accesibila rezolvarea subiectelor pentru ca un elev sa atinga un punctaj cât mai bun. Fata de anii anteriori s-a pus un accent sporit pe identificarea regiunilor de dezvoltare, concordanta dintre hazarde si consecintele acestora, relatiile dintre unele categorii de orase si elementele geografice specifice unitatii din care fac parte, interpretarea unor valori termice sau hidrologice înregistrate la statii meteo sau hidro din tara. De fapt, elevii s-au confruntat cu acestea la simularile organizate si la fazele locale sau judetene ale olimpiadelor de geografie. La nivel de scoala, profesorii au avut posibilitatea sa faca analizele necesare, sa traga concluziile la momentul respectiv si, împreuna cu toti factorii implicati, adica profesori, elevi, diriginti si parinti, sa lucreze în acest sens.

Rep: Ce recomandati elevilor care vor sustine în aceasta vara Testele Nationale respectiv Bacalaureatul, cum sa învete pentru a obtinute note cât mai mari?

I.B: Discutiile care au avut loc la nivel de comisii metodice din scolile muresene dupa evaluarile facute, au scos în evidenta interesul tuturor pentru a obtine note cât mai bune. Am constatat acest lucru când, în urma inspectiilor efectuate prin scoli, portofoliiile profesorilor, ale elevilor si ale comisiilor metodice demonstrau aspecte pozitive. Ce poate fi mai relevant decât faptul ca profesorii îsi coordoneaza activitatea pe baza graficelor pe care le au, în vederea obtinerii de performante cu elevii. Elevul este dirijat spre învatare si ca dovada, profesorul pune accent pe identificarea elementelor din hartile tematice, pe o analiza corecta a particularitatilor fizico-geografice, pe interpretarea unor grafice cu continut geografic. As dori sa subliniez ca la simulari promovabilitatea a fost de 81,08% la nivel judetean. Cred ca fiecare dintre noi este constient de ceea ce elevii ar fi trebuit sa faca pâna acum. Rolul elevului si al profesorului se puncteaza si în perioada urmatoare în asa fel încât sistematizarea materiei pâna la proba de examen sa fie conceputa în asa fel ca prformanta sa îsi spuna cuvântul. si credem în ea!

Rep: Ce recomandari doriti sa transmiteti elevilor cu privire la modul în care ar trebui sa rezolve subiectele în momentul în care ei se afla în sala de examen?

I.B: Atentia sa fie maxima. Când spun acest lucru ma refer la citirea completa a întrebarilor, inclusiv a notelor explicative, folosirea ciornei pentru sistematizarea cerintelor, iar emotiile sa fie lasate celor de afara, care îi asteapta pentru comentariile ulterioare. Daca ne referim la abordarea subiectelor de catre elevi as dori sa nu fie un sablon. Spun asta deoarece fiecare profesor a transmis elevilor cele mai “comode” indicii. Elevul trebuie sa parcurga cu mare atentie harta, sa dea raspunsurile la variantele grila dupa ce le analizeaza cu mare atentie. În ceea ce priveste subiectele de argumentare, elevii trebuie sa aiba în vedere toate elementele cerute iar conceptia va depinde de nivelul de pregatire.

Rep: Care sunt criteriile de evaluare a unei lucrari?

I.B: Constructia variantei de examen urmareste un acces usor la nivelul de promovabilitate, prin întrebari tip grila. Diferentierea candidatilor de face “conform traditiei” pe subiecte de argumentare. O evaluare îsi poate face si elevul pe parcursul derularii probei. În dreptul fiecarui subiect sunt date si punctajele. Unii elevi se limiteaza doar la o nota de trecere si poate sunt multumiti. Altii abordeaza toate subiectele, dar superficial si se trezesc cu surprize. Baremul este destul de stufos în acordarea punctelor. În acest sens revin la a transmite elevilor o parcurgere a subiectelor cu atentie si rezolvarea sa fie cât mai profunda.

Rep: Care este nivelul de pregatire al elevilor având în vedere ca au avut loc simularile?

I.B.: Asa cum am specificat rezultatele la simulari confirma un procent de 81,08% de promovabilitate, care este cel mai ridicat dintre toate disciplinele de la simularea din primavara. Am dori sa se confirme si la examenele din vara si sa putem transmite rezultate la fel de multumitoare. Avem mare încredere în toti elevii care sustin examene.

Rep: Ce recomandari doriti sa transmiteti parintilor?

I.B.: Le recomand parintilor sa aiba încredere în primul rând în profesori. Ei stau la temelia pregatirii elevilor si sunt doritori de performante cât mai laudabile. Cât priveste relatia parinte-copil, dânsii o cunosc mai bine si sunt convins ca se vor bucura alaturi de noi la finalul examenelor. Le doresc sa fie aproape de copiii lor, sa le înlature emotiile în momentele de “foc” iar cuvintele calde sa le fie “hrana si imbold”.

Rep: Sunteti de acord cu orele în particular la disciplinele biologie respectiv geografie?

I.B: Vorbeam mai înainte de un grafic al profesorilor. În fiecare scoala pentru clasele terminale pe discipline elevii sunt cooptati la ore de pregatire suplimentara. Sunt convins ca acest grafic se respecta. Sunt facute ore de sistematizare a materiei, ore de acumulari si înlaturare a dificultatilor. Daca pentru unii aceste ore suplimentare nu sunt suficiente bineînteles ca ei recurg la alte posibilitati care nu mi depind de noi. Aici parintele este cel care isi spune cuvântul. În viitor vor exista centrele de eperformanta unde elevii isi vor demonstra calitatile.

Amalia MATEI

amalia@ziaruldemures.ro

Show More

Related Articles

Back to top button
Close