Uncategorized

Târgumuresenii niste zgârciti

Târgumuresenii care au beneficiat gratuit de sterilizarea câinilor, zgârciti în a face donatii pentru câinii comunitari. Declaratia îi apartine primarului municipiului Tîrgu Mures, Dorin Florea care s-a suparat ca niciun proprietar de câini nu a depus bani în cutia pusa la dispozitie de primarie în timpul campaniei de castrare, desi multi au venit cu animalele în jeepuri si alte masini scumpe. Primaria împreuna cu trei fundatii din Germania a demarat o campanie gratuita de sterilizare a patrupedelor. 140 de câini apatinând persoanelor fizice, 70 de câini comunitari si 30 de pisici au fost sterilizati în doar cateva zile. „Am lasat o cutie acolo: cel care vine si-si castreaza patrupedul, sa lase un leut sau o mica atentie pentru gestul facut de Primarie castrându-le animalele pe gratis. Le-am tratat si de otita si alte infectii sau boli. Nu am vazut pe nimeni care sa lase macar un leu. Un lucru care m-a suparatâ€, a declarat vizibil iritat  primarul din Tirgu Mures. Edilul a mai spus ca au fost persoane care si-au adus cu masini foarte scumpe patrupedele la castrat, însa nu au donat nici un leu pentru cumpararea de hrana sau alte produse pentru câinii comunitari. „Am vazut Jeep-uri si masini scumpe dar nimeni n-a lasat un leu. Dar când e vorba sa lasi un leu pentru efortul pe care l-am facut, nimic. Mi-a lasat un gust destul de amar. Am facut o economie în buzunarele târgumuresenilor de circa 8.000 de euroâ€, amai spus edilul. Reprezentantii ONG-urilor din Germania care au sprijinit aceasta campanie de sterilizare a patrupedelor din Tirgu Mures spun ca vor mai ajuta si alte localitati din România daca vor fi solicitati. Acestia au mai precizat ca sunt absolut împotriva eutanasierii câinilor vagabonzi. Actiunea de castrare gratuita a câinilor comunitari a avut loc în perioada 2 – 12 mai, iar în urma donatiilor adunate de la proprietarii de câini municipalitatea preconiza ca va putea construi macar o parte a parcurilor pentru câini, în apropierea blocurilor de locuinte, pentru ca animalele de casa sa fie duse în acele locuri pentru a-si face nevoile, nu în parcurile publice.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close