Uncategorized

Salvati Copiii Mures, la cea mai mare lectie din lume

Peste 30.000 de elevi români din peste 200 de scoli din toata tara au participat miercuri, 23 aprilie, la “Cea mai mare lectie din lume”, într-o tentativa de înscriere în Cartea Recordurilor. Municipiul Târgu-Mures a participat la eveniment cu un numar de 405 elevi, de la Gimnaziul “Liviu Rebreanu”, Colegiul National “Unirea”, Gimnaziul “Serafim Duici” si Scoala Generala Nr. 7.

Prin aceasta actiune inedita pentru învatamântul românesc, inclusa în Campania Globala pentru Educatie, Organizatia Salvati Copiii, împreuna cu Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului, Institutul de stiinte ale Educatiei, Centrul Educatia 2000+, Centrul de Educatie si Dezvoltare profesionala “Step by Step”, au încercat sa îi convinga pe politicienii români ca dreptul la educatie merita respectat.

“Scopul acestei campanii a fost în prima faza evaluarea parerii elevilor vizavi de învatamântul din ziua de astazi privind neajunsurile, problemele cu care se confrunta si nemultumirile lor si în acelasi timp cum ar dori ei sa fie învatamântul pe viitor, în ce conditii ar dori sa învete. Prin aceasta campanie, prin mesajele elevilor speram ca politicienii sa se sensibilizeze si sa faca ceva în privinta îmbunatatirii învatamântului românesc”, a declarat pentru Ziarul de Mures, Irina Lassel, coordonatoarea de voluntari a Organizatiei Salvati Copiii Mures.

În România, partenerii din cadrul Campaniei Globale pentru Educatie fac apel la stoparea excluziunii de la educatie si reafirma necesitatea investitiei în asigurarea calitatii învatamântului. Conform statisticilor, aproximativ 10.000 de copiii cu dizabilitati (16% din totalul celor de vârsta scolara) nu urmeaza nici o forma de educatie. De asemenea, cele mai multe scoli nu ofera facilitatile de acces, conditiile si echipamentele necesare educatiei celor 50.711 copii cu dizabilitati cuprinsi în sistemul de învatamânt, pentru suportul acestora activând doar 1.112 cadre didactice de sprijin, numar insuficient comparativ cu cel al copiilor aflati în dificultate.

In Romania, rata analfabetismului în rândul persoanelor rome se mentine la o valoare ridicata, 80% dintre copii care nu beneficiaza de nici o educatie fiind copiii romi. O alta realitate trista, din cauza saraciei, multe familii nu pot sa acopere toate cheltuielile legate de scolarizarea copiilor lor (rechizite, îmbracaminte sau alimente), iar unii dintre acesti copii sunt obligati sa munceasca fie în gospodaria proprie fie în afara acesteia, uneori chiar în strada, pentru a-si întretine familia.

Alexandru TOTH

Show More

Related Articles

Back to top button
Close