Primăria Sighișoara îl ține-n stradă pe Bașa
Senatorul Petru Bașa, ales în colegiul senatorial nr. 3 din județul Mureș, care include și municipiul Sighișoara, nu a reușit până la această dată să-și deschidă un birou senatorial în Sighișoara. În data de 12 ianuarie 2009 senatorul Bașa s-a adresat printr-o cerere scrisă Consiliului Local al Municipiului Sighișoara prin care solicita repartizarea spațiului din strada 1 Decembriei 1918, nr. 42, cu destinația Birou Senatorial, invocând prevederile Legii nr. 96/2006 privind Statutul deputaților și al senatorilor, republicată în 2008.
Articolul 39 privind Obligațiile autorităților locale prevede: „Autoritățile publice locale și prefecturile sunt obligate să sprijine organizarea și funcționarea birourilor parlamentare ale deputaților și senatorilor, prin asigurarea de spații pentru sedii.”, pentru desfășurarea activității în teritoriu. Petru Bașa mai arăta în cererea adresată Consiliului Local că biroul va fi deservit, pe întreaga perioada a mandatului, de personal propriu care se va afla în fiecare zi la dispoziția locuitorilor municipiului și a celor din zonele arondate. „Prin repartizarea acestui spațiu și implicit prin deschiderea Biroului Senatorial la Sighișoara se va facilita accesul la informație al tuturor locuitorilor zonei deservite, aceștia urmând a beneficia astfel și de asistență juridică și legislativă în problemele pe care le vor ridica.”, se mai arată în cererea senatorului. Cu toate acestea, în ședința de consiliu de la sfârșitul lunii ianuarie consilerii locali sighișoreni nu au fost de acord cu repartizarea acestui spațiu către senatorul Petru Bașa, motivând refuzul prin faptul că alți parlamentari și-au amenajat birouri teritoriale la sediile filialelor partidelor din care fac parte. S-a mai amintit de asemenea că spațiul solicitat de senatorul Bașa, deși nefolosit în prezent, are destinația de spațiu comercial și se află în administrarea S.C. Apă, Termic, Transport S.A. Unii dintre consilierii sighișoreni au propus chiar ca senatorul Bașa să-și amenajeze biroul local în clădirea nou construită în centrul Sighișoarei de către firma Help Serv, printre acționarii căreia se numără și Petru Bașa, mai ales că în clădirea respectivă există spații libere oferite spre închiriere.
Consilierii grijulii
În următoarea ședință de consiliu local, cea de la sfârșitul lunii februarie, pe ordinea de zi a apărut însă și un proiect de hotărâre care făcea referire la spațiul din strada 1 Decembrie 1918, nr. 42, spațiu solicitat de Petru Bașa cu o lună în urmă pentru amenajarea unui birou senatorial. Proiectul de hotărâre, inițiat de primarul Ioan-Dorin Dăneșan, propunea ca spațiul respectiv să treacă din administrarea S.C. Apă, Termic, Transport S.A. în administrarea Municipiului Sighișoara în vederea amenajării acestuia ca spațiu de interes public, fiind bine cunoscut faptul că în municipiul Sighișoara restituirea în natură a unui număr foarte mare de imobile în baza Legii 10/2001 foștilor proprietari, trecerea în proprietate prin cumpărare a imobilelor în baza Legii 112/1995 și a Legii 550/2002, a diminuat foarte mult numărul imobilelor care au rămas în proprietatea Statului. Consilierii au aprobat acest proiect de hotărâre după ce au fost asigurați că nu va fi repartizat senatorului Petru Bașa, intenția Municipiului Sighișoara fiind de a veni în sprijinul populației sighișorene, punând la dispoziția instituțiilor publice județene spații în vederea desfășurării activității pe plan local. După cum se arată în raportul de specialitate al Direcției Administrarea Patrimoniului din cadrul Primăriei Municipiului Sighișoara, diferite instituții publice ale Statului cum ar fi, Prefectura, Poliția, Camera de Comerț, organizații non-guvemamentale etc. au solicitat spații pentru a-și deschide filiale în Sighișoara, dar până în momentul de față nu a existat posibilitatea repartizării unui spațiu. „Aceste filiale vin în sprijinul populației pentru a nu mai face deplasări la Târgu-Mureș, în vederea soluționării unor probleme care se pot rezolva pe plan local. Spațiul din strada 1 Decembrie 1918, nr. 42, poate fi repartizat și aprobat în Consiliul Local, Instituțiilor publice, Organizațiilor și fundațiilor non-profit, la solicitarea acestora.”, se mai arată în referatul de specialitate, fapt subliniat de primarul Ioan-Dorin Dăneșan în cadrul ședinței de consiliu dând asigurări că în niciun caz în respectivul spațiu nu va funcționa niciun birou de parlamentar.
Sebastian ANGHEL



