Uncategorized

Pro și contra taxei turistice

Consilierii sighișoreni au respins în ultima ședință propunerea Asociației Turistice Sighișoara ca taxa de 2% /turist să fie încasată doar după 48 de ore de la cazare argumentând că, potrivit legii, această taxă este percepută indiferent de durata cazării. în schimb, legislativul local a avizat favorabil modificarea cuantumului taxei pentru eliberarea/vizarea anuală a autorizației pentru desfășurarea activității de alimentație publică. Astfel, de la 1500 lei pentru restaurante cât se votase inițial (în decembrie 2006) s-a ajuns la 500 lei, iar în cazul barurilor taxa pentru vizarea autorizației a scăzut de la 300 lei la 100 lei. Motivația a fost că în acest fel este sprijinită dezvoltarea turismului local. De altfel, Asociația Turistică Sighișoara vrea ca, pe viitor, municipiul Sighișoara să fie transformat în stațiune turistică, mai ales că legislația actuală permite acest lucru. (F.C.)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close