Ardeleanul din fruntea CIA
Michael Hayden este noul șef al Central Investigation Agency (CIA) * Hayden a fost în 1983 la Cluj Napoca și Dej, ca atașat militar la Sofia l Hayden a fost șef al National Security Agency (NSA) * Război între serviciile americane de informații
•Reduta CIA cucerită, urmează Pentagonul lui Rumsfeld * Convorbirile telefonice ale Europei vor fi interceptate și de serviciile secrete americane * Carlos Șacalul a determinat implementarea telefoniei mobile
Președintele american, George W. Bush, l-a numit săptămâna trecută pe generalul Michael Hayden în funcția de director al CIA, declanșând o posibilă confruntare cu unii membri ai Congresului nemultumiți că un militar de carieră a ajuns la conducerea unei agenții de informații civile. Hayden îl va înlocui la șefia CIA pe Porter Goss, care a demisionat după doi ani la conducerea CIA. Hayden este al doilea militar la conducerea CIA, după amiralul Stansfield Turner, care a fost șef al CIA în perioada 1977-1981.
CIA a fost la Cluj
Generalul Michael Hayden, 61 de ani, provine din rândurile forțelor aeriene, fiind un militar de carieră. Hayden este un fin cunoscător al Europei de Sud-Est, în special a Bulgariei și României. Acum 23 de ani, Hayden era atașat militar la Sofia, poziție din care a avut numeroase contacte cu viața socială și informațională din Balcani. Mai mult, Hayden vorbește bine limba română și, surpriză, este familiarizat cu județul Cluj. În 1983, Hayden a vizitat Cluj Napoca și Dej, el aflându-se într-o călătorie spre mănăstirile din Moldova. La vremea respectivă, Hayden a poposit două nopți la Cluj Napoca și o noapte la Dej. Vizita lui Hayden în România a fost catalogată ca fiind una privată și în interes pur personal – ca o mică excursie – dar este extrem de puțin probabil ca Hayden, un ofițer american în plin Război Rece – să fi poposit două nopți la Cluj Napoca doar de dragul vizitării monumentelor de interes turistic. La vremea respectivă din Europa de Est, cele mai “interesante” țări erau România și Bulgaria, care erau considerate ca zonă de tampon (“ultimul val”) în fața Marelui URSS.
Hayden și “urechelnițele”
Numirea lui Hayden în fruntea CIA a stârnit criticile senatorilor americani, care se tem de militarizarea CIA. De asemenea, senatorii s-au declarat îngrijorați de faptul că Hayden a fost implicat în programul NSA de interceptare a mesajelor electronice și convorbirilor telefonice ale cetățenilor americani Michael Hayden este expert în spionaj și este mâna dreaptă a directorului național de informații (DNI), John Negroponte, care supervizează cele 13 agenții americane din domeniul informațiilor, între care și CIA, FBI, Pentagon sau NSA. Înainte să lucreze cu Negroponte, generalul Hayden a condus Agenția pentru Securitate Națională (NSA), unde a supervizat controversatul program de interceptări ale convorbirilor telefonice ale cetățenilor americani în cadrul luptei împotriva terorismului. NSA a monitorizat atât apelurile internaționale, cât și apelurile interne, în virtutea identificării mai rapide a elementelor care pot avea legătură cu al-Qaeda. NSA a obținut date de la operatorii de telefonie mobilă, referitoare la numerele de telefon apelate de abonați sau de la care au fost apelați. Problema sensibilă este supravegherea apelurilor interne, asupra cărora NSA nu are mandat. NSA este prima agenție de informații din lume care a recunoscut propriile greșeli și, mai ales, este prima care a recunoscut implicarea în activități pe care populația le poate atribui ca fiind amestec în viața intimă. Hayden a fost coordonator operativ timp de 7 ani pe Europa de Est. Nu se știe sigur dacă pentru Pentagon sau pentru NSA: Cert este faptul că NSA se ocupă exclusiv de informații, operativii NSA fiind cei care știu să creeze mijloace de captare a informației. Concret, fără NSA celelalte servicii – interne și externe – ar fi în mare impas. Astfel, este deci posibil, ca Hayden să fi activat pe linie “neoficial militară”, pentru NSA, ca o conexiune cu alte departamente ale apărării, adică să fi fost coordonator operativ pe echipe mixte.
Dans pe jar
Între serviciile americane de informații există o luptă surdă și continuă, iar dansul serviciilor americane de informații este unul extrem de interesant.
Lupta aceasta nu este strict pentru o anume supremație. Este vorba despre o luptă pentru bani, fonduri guvernamentale, o luptă pentru oamenii de valoare și pentru logistică.
Pe de-o parte, unii contestatari lui Hayden se tem de faptul că prin numirea generalului la șefia CIA, Pentagonul încearcă să-și extindă influența asupra serviciilor de informații. O dovadă în acest sens este faptul că de-a lungul perioadei cât a fost director al CIA, Goss a pierdut unele lupte cu agențiile de informații rivale, în special cu Pentagonul lui Donald Rumsfeld, iar acum “latura militară”, Pentagonul, vrea victoria finală, prin aducerera unui militar de carieră, Hayden, la șefia CIA.
Pe de altă parte, alți analiști consideră că Hayden va fi tocmai arma prin care DNI și CIA vor îngenunchea Pentagonul. La un an după ce Porter Goss a devenit șef al CIA, Bush l-a numit pe John Negroponte director al serviciilor americane de informații (DNI). Sarcina lui Negroponte era să determine serviciile de informații să lucreze împreună și să facă schimb de informații. Negroponte a dus mereu o luptă cu agențiile rebele, printre care CIA, FBI și Pentagonul, încercând să le supună pe acestea. De asemenea, de notat este și faptul că aceste agenții se războiau atât cu DNI, cât și între ele.
Începând cu ianuarie 2006, Negroponte și Hayden (fost șef al NSA până în 2005 și apăoi mâna dreaptă a lui Negroponte) au “penetrat” adânc CIA. În aprilie, Hayden a anunțat că DNI va prelua sarcina importantă a analizei fenomenului terorist, unul dintre rolurile pe care CIA le păstrase cu sfințenie de mai multe zeci de ani.
Astfel, venirea lui Hayden la șefia CIA, poate fi considerată o extindere a imperiului în plină ascensiune al lui Negroponte. Iar plecarea lui Goss de la CIA este o victorie a lui Negroponte în îngenunchearea rebelei CIA. în aceste condiții nu mai putem vorbi despre o lovitură finală și mortală a Pentagonului lui Rumsfeld asupra CIA, ci tocmai invers, de o lovitură decisivă a DNI asupra Pentagonului.
Plecarea lui Goss și “îmblânzirea” rebelei CIA de către Negroponte face ca următoarea confruntare a DNI să fie cea cu Pentagonul. Numai că lupta cu CIA a fost doar o încălzire. Rumsfeld este puternic. Dar de data aceasta Negroponte va avea un aliat în persoana lui Hayden.
Numirea lui Hayden în fruntea CIA, precum și afinitatea sa pentru Europa de Sud Est și în special pentru Balcani este, pe de-o parte cu atât mai interesantă, pe de altă parte cu atât mai explicabilă, cu cât serviciile de informații americane vor avea acces, începând de anul viitor, și la bazele de date ale operatorilor de telefonie din spațiul european. Ca urmare a Legii reținerii de date care a intrat deja în vigoare în spațiul UE, operatorii de telefonie mobilă sunt obligați ca din 2007 să rețină datele privind numerele apelate de abonați sau de la care au fost apelați timp de minimum șase luni. Potrivit unor surse, luna trecută, înalți oficiali americani și europeni din domeniul informațiilor s-au întâlnit la Viena pentru a discuta protocoale de acces pentru americani la bazele de date ale furnizorilor europeni de comunicații.
Promotorii acestui program au fost francezii încă de la începuturile telefoniei mobile, după care serviciul secret britanic, MI 5, s-a alăturat programului. Francezii aveau nevoie de informații întrucât îl vânau pe celebrul terorist șacalul
care, – ca orice terorist de bun simț – a fost creat de serviciile secrete. Problema a fost că șacalul a “dezertat” la ruși, care dădeau mai mulți bani și, mai ales, ofereau un spațiu imens de manevră, adică ieșire directă către spațiul arab și mai departe, o mare poarta de scăpare și refugiu via Afganistan. încă de atunci s-a visat lansarea și controlul a celor mai ieftine și ușor de implementat servicii de comunicare, adică telefonia mobilă.
Mihai PETEAN
Trustul GAZETA



