Uncategorized

Incerc sã mã prezint cu fruntea sus

De zece ani, Club JO este unul din cele mai populare localuri mureșene. A început ca și discotecã fiind primul club veritabil din oraș. Apoi au apãrut restaurantul, salonul de la etaj și Casa Româneascã. De la anul, JO – cum îl știe lumea – își va schimba fața. Cu idei noi, o investiție substanțialã și ambiții mari, Doru Borșan se pregãtește sã le ofere mureșenilor ceva ce nu au mai vãzut. Complexul JO va fi, spune proprietarul, “cea mai modernã clãdire din Târgu Mureș”.

În 1995 se deschidea pe strada Livezeni o discotecã amenajatã dupã modelul cluburilor europene. Ca un omagiu pentru fata sa, Joana, nãscutã în același an, Doru Borșan (foto) și-a botezat clubul JO. Numele a ajuns între timp un adevãrat simbol al Târgu Mureșului. Dupã zece ani de la inaugurare Clubul JO își va schimba fața. Ambiția proprietarului, dublatã de o investiție pe mãsurã, se va materializa

într-un complex cum nu mai existã în oraș. Dacã totul merge bine, la finalul lui februarie anul viitor lucrãrile de reamenajare vor fi terminate.

Schimbarea pornește de la exterior, peretele urmând sã fie din cortinã de geam termopan albastru, în combinație cu jocuri alucoband și parasolare. Numai investiția în facelift, care va da clãdirii un aer futurist, ajunge la 180.000 Euro.

Suprafața actualã a discotecii se va înjumãtãți, în restul spațiului urmând sã fie amenajat un restaurant cu o capacitate de 200 de locuri. Pentru a nu se face nici un rabat de la calitate, dat fiind specificul italian al localului, va fi adus un bucãtar din Italia. Restaurantul, care va avea în mijloc o grãdinã interioarã, urmeazã sã fie decorat pe patru secțiuni, reprezentând cele patru anotimpuri.

În complex vor fi amenajate douãzeci de camere de patru stele și o salã de conferințe, iar partea din fațã va fi închiriatã unei bãnci.

Toatã investiția se ridicã la 500.000 euro.

Cartierul rezidențial

Împreunã cu un partener din Italia, Doru Borșan pregãtește construcția unui cartier rezidențial, în apropierea orașului. Situat în Livezeni, pe o suprafațã de 4 hectare, cartierul va fi unic din punct de vedere arhitectural, conceptul de bazã fiind blocurile terasate.

Cele 300 de locuințe, cu o suprafațã între 80 și 200 de metri pãtrați sunt destinate celor cu pretenții și gusturi rafinate, prețul unuia fiind de aproximativ 60.000 euro. Locatarii vor avea acces la piscinã, parcare auto și garaje, teren de minifotbal și tenis, iar copiii vor avea parc de joacã. “Îmi doresc ca locatarii sã fie cei care vor sã pãrãseascã blocurile comuniste, dar nu își permit locuințele lui Bența”, afirmã Borșan, încrezãtor în planul sãu.

Lucrãrile vor începe în primãvara anului viitor, iar pânã la sfârșitul lui 2006 se preconizeazã terminarea a cel puțin 100 apartamente. În prezent se poartã discuții cu mai multe bãnci, pentru gãsirea unei soluții de finanțare prin care doritorii sã poatã achiziționa apartamentele în rate, pe sistemul creditului

ipotecar. (L.T.)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close