Uncategorized

Autocenter Spanner, campioana sezonului regulat

La mijlocul acestei săptămâni, Companies’ League, competiția firmelor, și-a consumat ultima etapă. Una cu de toate. Meciuri decisive, vreme urâtă, neprielnică pentru fotbal, gesturi nesportive, dar și goluri foarte multe.

După 13 etape locul I a fost ocupat de Autocenter Spaner, dar competiția nu s-a încheiat. Urmează paly-off-ul cu următoarea componență: Auto Center Spanner, E.ON Gaz, Azomureș și Prolemn Reghin.

Azomureș a jucat marți seară un meci extrem de important, pentru un loc în play- off, împotriva formației Daw Bența. Această partidă a avut de toate, încrâncenare, dăruire, intervenții la sacrificiu, dar și răsturnări incredibile de scor.

Primi deschid scorul cei de la Bența, prin nouarul Pintea Dan, dar se văd egalați, în doar opt minute, de reușita jucătorului de la Azomureș, Anghelina Vasile. Apoi, Vodă Cristian înscrie și duce scorul la 2- 1 pentru Azomureș, dar tot Pintea Dan egalează. La pauză tabela de marcaj indica 2- 2.

În cea de a doua parte, dramatismul crește. Bota Petru, de la chimiști marcheză pentru 3- 2, în minutul 31, mai apoi, cele două formații resping șuturi de pe linia porții și au intervenții excepționale. În minutul 40, Rațiu Mircea, de la formația Daw Bența, egalează la trei, dar nu se termină aici. Dramatismul continuă până la final, când Covrig Raul risipește toate emoțiile cu un gol în minutul 50, gol ce duce formația sa, Azomureș în play- off.

Lind Efect, se impune cu 3-0 în fața formației M. Group, retrasă din competiție.

Foraj Sonde își punea toate speranțele într- un eșec al celor de la Azomureș, iar apoi într-o victorie în fața liderului, care i-ar fi calificat în play- off. Dar n-a fost să fie. Azomureș a câștigat cu Daw Bența, iar Auto Center Spanner nu a călcat strâmb.

La nici cinci minute de la startul partidei dintre Foraj Sonde și Auto Center Spanner, Horațiu Cioloboc a deschis scorul pentru lider. În această primă repriză Forajul a avut mult de furcă cu ghinionul, mingile trimise spre poarta celor de la Spanner lovind foarte des cele trei bare ale porții.

Totuși, Foraj Sonde a egalat la începutul celei de a doua părți a jocului, la două minute de la primul fluier al acestei reprize, prin reușita lui Marius Florea. Horațiu Cioloboc, marcheză cel de- al doilea gol al său, în minutul 35, și duce scorul la 2-1 pentru lider.

Daniel Borș, în minutul 40, și Sebastian Covrig, în minutul 45, marchează și ei pentru un scor final de 4-1, ce duce echipa Spanner în play-off, fără înfrângere în acest sezon.

Miercuri, pe cea mai urâtă vreme din acest sezon, Prolem Reghin nu se dezminte. Deși e calificată în play-off, formația reghineană zdrobește echipa Mediaexpert, cu scorul de 6-1.

Golurile din această partidă au fost marcate abia în cea de a doua repriză. Aszalos Erno deschide scorul pentru reghineni, în minutul 26. Urmează golul lui Bădin Nicolae, în minutul 29. Între timp, Aszaloș Erno mai înscrie încă de trei ori. Bădin Nicolae reușește și el un super gol și scorul devine 6- 0 pentru Prolemn. Golul de onoare al celor de la Mediaexpert este marcat spre final, când meciul era deja jucat, prin reușita lui Fulop Attila.

Giant obține cea de a doua victorie din acest sezon cu scorul de 6- 4. Casoni Nelu, cu două reușite pentru Giant, Major Robert, tot cu două goluri și Diku Mihai, respectiv Blaga Gusti aduc victoria pentru Giant. Pentru Auto Top, cele patru goluri avute în acest meci au fost înscrise de Kacso Gyorgy, Cioată Mircea cu două goluri, respectiv Răchită Mircea pentru o înfrângere a formației lor cu scorul de 6- 4.

E- ON Gaz își învinge fără emoții adversarul, BCR Târgu- Mureș, o echipă fără mari pretenții în acest sezon. Acestă partidă s-a încheiat cu un scor fluviu, 12- 2. Golurile celor de la E-On au fost marcate de către Mărginean Flavius (2), Man Liviu cu trei reușite, Rus Silviu cu patru goluri în acest meci, la care se mai adaugă reușitele lui Ogrean Ciprian, dar și cea a lui Sălăgean Constantin, câte una pentru fiecare.

Ultimul meci al etapei a fost din nou unul cu incidente. Neumarkt a învins formația CAD Master tot cu scorul de 12- 2. Matei Petrică a marcat patru goluri pentru berari, Șamșudean Călin și-a trecur și el în cont trei goluri, Matei Cristian – două, plus reușitele lui Ungur Marius și Mircea Sorin, au ridicat scorul la cota 12, pentru Neumarkt.

De cealaltă parte, evoluție slabă pentru cei de la CAD Master, la pauză fiind conduși cu 7- 0. Jocul s-a întrerupt în minutul 47. Cei de la Cad Master s-au retras de pe teren, ca urmare a unor clinciuri nesportive cu adversarii lor de la Neumarkt.

Rezulatul acestei patide va fi stabilit în zilele următoare, după ce Comisia de organizare a competiției va analiza situația.