Sport

BC Mureș învinge ușor la Chiajna, greul urmează

Partida a făcut parte din programul etapei precedente, a XIX-a și a fost o victorie așa cum era de așteptat, fără nici un fel de emoții, în care “tigrii†și-au confirmat statutul de favoriți. A fost unul dintre jocurile în care antrenorul Srecko Sekulovic și-a permis ca să-i folosească pe toți jucătorii trecuți pe foaia de joc, fiecare dintre aceștia fiind pe parchet minim 6 minute și chiar ca fiecare să înscrie. Mai mult, unul dintre aceștia, Jakab a reușit o performanță mai rar întâlnită, reușind în cele 8 minute să înscrie 11 puncte, dar fără să rateze vreo aruncare. BC Mureș a deschis scorul cu o aruncare de trei puncte a lui Peciukas, ilfovenii reușind imediat și ei un coș de două puncte. A fost însă singura ocazie în care tabela a arătat un scor strâns, deoarece mureșenii au reușit foarte rapid să se desprindă, având un avantaj de peste 20 de puncte la jumătatea primului sfert.
La pas, cu întreg lotul pe parchet
Deși diferența era deja una mai mult decât confortabilă, mureșenii și-au continuat cursa nestingheriți, fiecare dintre cei intrați în teren încercând să dovedească faptul că meită încrederea antrenorului. Excepție au făcut în sfertul trei, când și-au permis o mică relaxare, ilfovenii reușin să câștige această parte, fără a reuși să reducă diferența la mai puțin de 23 de puncte. Minutele din final au arătat din nou o echipă oaspete în care pe teren au fost aproape doar jucători autohtoni, la care s-a alăturat canadianul Brown. În acest joc a debutat în tricoul lui BC Mureș și ultimul sosit, Mihuți, reușind să înscrie și el 2 puncte și o recuperare în cele aproape 7 minute de joc. Pentru BC Mureș Brown a fost cel mai bun marcator, cu 14 puncte,  iar nu mai puțin de 7 jucători reușind peste 10 puncte, iar Ivanovic a fost foarte aproape de un double-double, cu 10 puncte și 9 recuperări. Ceilalți marcatori au fost: Martinic 13 (3×3), Păltinișanu și Jakab 11, Mladenovic și Peciukas 10 (1), Jelenic 7 (1), Baczo 7 (1), Lupusavei 5(1) , Jucan 3 (1). De la gazde, performerul echipei a fost Balmuș, cu 22 puncte.
Pentru BC Mureș urmează un nou joc foarte greu, duminică, 9 martie, la CSM Oradea.