Uncategorized

Învățământul stă în chirie la Sighișoara

Șapte unități de învățământ sighișorene au fost retrocedate foștilor proprietari însă elevii vor putea merge în continuare la cursuri întrucât în majoritatea cazurilor au fost încheiate contracte de închiriere cu actualii proprietari, sau se poartă negocieri.

În urma retrocedărilor de imobile către foștii proprietari, un număr de șase unități de învățământ de stat din munici­piul Sighișoara se văd nevoite să plătească chirie pentru spațiile în care își desfășoară activitatea, unul dintre imobile fiind cumpărat de către administrația locală de la actualul proprietar. Este vorba despre imobilul în care a funcționat Centrul de Plasament de strada Ana Ipătescu, într-o parte din săli desfășurându-și activitatea și Gimnaziul de Stat „Octavian Goga”. Fondurile pentru plata acestor chirii vin de la bugetul local al municipiului. Primăria Sighișoara plătește în prezent peste 220 de milioane de lei vechi pe lună pentru respectivele spații, în condițiile în care nu s-au încheiat încă contracte de închiriere decât pentru trei din cele șapte unități de învățământ aflate în această situație. Și contractele de închiriere încheiate sunt pe o durată de cinci ani, după care proprietarii imobilelor vor face ce doresc cu acestea.

Parohia Evanghelică ia bani frumoși

Suma cea mai mare este plătită pentru chiria clădirii în care își desfășoară activitatea Grupul Școlar Agricol situat pe strada Ilarie Chendi, nr. 7. Proprietarul acestei clădiri este Parohia Evanghelică C.A. Sighișoara cu sediul pe strada Cositorarilor, nr. 13. În baza contractului de închiriere nr. 1307/298/2007 încheiat între Parohie și Grupul Școlar Agricol pe o perioadă de cinci ani valoarea chiriei a fost stabilită la suma de 139.300.000 lei vechi pe lună, neexistând date privind intenția de vânzare a imobilului de către actualul proprietar. Pe locul doi, în ordinea valorii chiriei, se situează Liceul Teoretic „Joseph Haltrich” care pentru cele două imobile, corpul A și corpul B, situate pe strada Scării, nr. 5, al căror proprietar este tot Parohia Evanghelica C.A. Sighișoara, plătește o chirie de 75.175.000 lei vechi pe lună în baza contractului de închiriere nr. 274/700/2007. Nici în acest caz proprietarul nu și-a manifestat intenția de vânzare a imobilului. Tot Liceul Teoretic „Joseph Haltrich” din Sighișoara plătește chirie și pentru imobilul din strada Bastionului, nr. 3, al cărui proprietar este de această dată Parohia Ortodoxă Română Sighișoara II cu sediul pe strada Anton Pann, nr. 8. În baza contractului de închiriere nr. 675/1/01.06.2006 încheiat pe o perioada de cinci ani valoarea chiriei pentru acest imobil este de 4.265.000 lei vechi pe lună. Un alt liceu din Sighișoara care își desfășoară activitatea într-o clădire retrocedată este Grupul Școlar de Industrie Ușoară (Liceul M.I.U. vechi) actualul proprietar al imobilului fiind tot Parohia Evanghelică C.A. Sighișoara care nu și-a manifestat intenția de vânzare a imobilului respectiv. Și Școala de Muzică din Sighișoara, de pe strada Mănăstirii, nr. 5 va fi nevoită să plătească chirie actualului proprietar al imobilului, care în acest caz este Parohia Romano – Catolică, cu sediul pe strada Mănăstirii, nr. 14. Și Grădinița cu Program Normal nr. 6 din Sighișoara, care este cea mai veche grădiniță din oraș, funcționând de 72 de ani, plătește chirie. Chiar dacă clădirea a fost retrocedată Bisericii Evanghelice, aceasta din urmă a contribuit la renovarea grădiniței, și printr-o înțelegere cu autoritățile publice locale, instituția de învățământ preșcolar va continua să funcționeze cel puțin 5 ani în locația actuală. Această grădiniță, situată pe strada Nicolae Bălcescu, nr. 6 (fostă str. Cooperatorilor, nr. 5), plătește în baza contractului de închiriere nr. 306/19.12.2006 suma de 3.800.000 lei vechi pe lună Parohiei Evanghelica C.A. Sighișoara, actualul proprietar al imobilului. O altă grădiniță din Sighișoara care va trebui să plătească chirie este Grădinița Nr. 3 situată pe str. Horia, nr. 9. Proprietarul acestui imobil este o persoana fizică, Reichrath Gertrud Edda, cu domiciliul în București, fiind succesoarea legală, în calitate de fiică a d-nei Misselbacher Gertruda, fostul proprietar al imobilului.

Sebastian ANGHEL

Show More

Related Articles

Back to top button
Close