Sport

Reușite la Etapa zonală a Campionatului Național de Culturism

La evenimentul organizat de Federația Română de Culturism și Fitness, în parteneriat cu clubul Titanic Body Building și Primăria Sâncraiu de Mureș, au participat cei mai buni sportivi din județele Alba, Sibiu, Harghita, Brașov, Bistrița Năsăud, Covasna și Mureș.  „Anul acesta am organizat pentru prima oară această competiție. Au participat aproximativ 30 de sportivi, la toate categoriileâ€, declară organizatorul evenimentului, Dumitru (Titi) Cheteleș, antrenor la CSU Târgu Mureș și organizator din partea Titanic Body Building. “Sportivii pe care i-am antrenat s-au prezentat bine, Andreea Toncean obținând o medalie de aur la categoria bikini fitness, Anca Cheteleș o medalie de argint la aceeași categorie, iar la categoria +168, o medalie de argint a obținut Ioana Șulea, toți fiind sportivi legitimați la CSU Târgu Mureșâ€, declară Cheteleș. “Evenimentul s-a dovedit a fi foarte reușit, Casa de Cultură a fost plină ochi, au fost poate și 500 de spectatori. Plănuim ca în octombrie, în perioada 4-15, să organizăm Cupa României în aceeași locațieâ€, spune antrenorul.

Vedeta ediției, echipa Retro Gym

Vedeta acestei ediții a fost echipa Clubului Sportiv Retro Gym Târgu Mureș. “Am participat cu 9 sportivi care au obținut 8 medalii de aur și 1 de argint, medalia de argint s-a obținut pentru că au participat 2 sportivi de la club la aceeași categorie, și trebuiau departajați cumvaâ€, declară antrenorul Retro Gym, Gusti Moldovan. “Kerestely Szintia a luat aurul la categoria bikini junioare, Verres Cecilia la bikini senioare. Ungvari Hajnal a câștigat aurul la bodyfitness seniori, iar la fitness juniori, tot aur a luat Mădălina Mureșan. Csiszér Zsombor a câștigat la categoria juniori mici culturism, iar Cosmin Știan, tot la juniori mici, un promițător loc 4. Kászoni Zsombor a luat aurul la juniori mari culturism, Nicu George la BB clasic, iar Marin Sorin juniori medalie de argintâ€, înșiră antrenorul Moldovan. Echipa Retro Gym se pregătește în continuare pentru Campionatul Național care se va disputa la Iași în perioada 24-26 aprilie, campionat la care s-au calificat cu toții. Verres Cecilia, categoria bikini, se pregătește pentru Campionatul Mondial care se va disputa la Hamburg, în luna octombrie. Kerestely Szintia va participa în luna mai la un alt concurs internațional la Budapesta. Trebuie amintită și sportiva Aurora Maria Stanciu, care a fost și ea medaliată fără a participa, dar ea nu a putut participa pentru că se pregătește pentru Campionatul European Santa Susana, Spania, între 14-18 mai, fiind componentă a lotului național A. “Pregătirea a cerut nenumărate sacrificii, dietă, 2 antrenamente pe zi, și multă disciplină, dar a meritat totul, momentul în care au fost premiați a fost momentul supremâ€, spune Gusti Moldovan. “Ce pot să promit de pe acum, nu vom stagna. Vom ataca competițiile internaționale cele mai importante, și sper să avem rezultate la fel de buneâ€, afirmă antrenorul Retro Gym, Gusti Moldovan.