Solidaritate față de persoanele seropozitive
Centrul Mureș al Fundației Alături de Voi, Asociația Pro Karma, Organizația Salvați Copiii Mureș, Crucea Roșie Mureș, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Mures au marcat în data de 2 decembrie cea de a douăzecea ediție a Zilei Mondiale de Luptă Anti-SIDA printr-o serie de evenimente care, s-au desfășurat și anul acesta sub sloganul “Deschide-ți inima! Sunt la fel ca tine!”
Pregătirile pentru Ziua Mondială de Luptă Anti-SIDA au început încă din primele zile ale lunii noiembrie prin campanii de informare stradală, în școli și licee, în scopul prevenirii transmiterii infecției cu HIV și a discriminării persoanelor care trăiesc cu HIV/SIDA. Potrivit statisticilor Autorității de Sănătate Publică Mureș, din 1985 și până la data de 31 iunie 2008 au fost descoperite 476 de cazuri de infecție HIV/SIDA, din care 473 cu SIDA și 3 cu HIV. Dintre persoanele infectate cu SIDA, ponderea cea mai mare o au bărbații, 270 de cazuri, pe când la femei s-au descoperit doar 203 cazuri. Dintre bolnavi, 264 provin din mediu rural, iar 209 din mediu urban.Anul acesta s-au descoperit încă 9 cazuri, din care 4 cazuri HIV, iar 5 cazuri de SIDA. Fundația ADV lucrează în prezent cu 203 cazuri de tineri infectați. ”Șansele persoanelor seropozitive în integrarea socială, profesională și școlară, sunt într-un mare progres, pentru că atât Fundația ADV cât și alte organizații au dezvoltat proiecte pentru acești tineri, care vizează problemele lor și îmbunătățirea caÂlității vieții lor. Au fost și încă sunt probleme la nivel de acceptare a acestor persoane din partea comunității atât la nivelul angajatorului, al instituțiilor școlare, cât și în sistemul meÂdical unde s-au semnalat cazuri de refuz al tratamentului medical”, ne-a declarat Carmen Ciulea, director al Centrului Mureș al Fundației ADV.
Beneficiarii programului HIV/SIDA, implicați în campanii
Implicarea Asociației Pro Karma a constat în organizarea de campanii de informare în școli, una dintre ele fiind și Școala Generală din Voiniceni. ”În data de 10 decembrie vom avea o întâlnire cu 23 de tineri beneficiari ai programului HIV/SIDA, cu vârste cuprinse între 18-20 de ani, pentru a sărbători într-un fel Crăciunul. În organizarea acestui eveniment am avut parte de sprijinul a 10 voluntari, care ne-au ajutat cu realizarea de funde, împărțirea materialelor informative, etc. Am dori să derulăm campanii de informare în discoteci și cluburi, deoarece aceste locuri sunt cele mai frecventate de tineri. În ceea ce privește comportamentul populației față de această boală, situația s-a ameliorat cu mult față de alți ani. Eu fiind în sistem din 2001, știu cum se comporta atunci lumea când auzea de o persoană seropozitivă și cum se comportă acum. E o diferență uriașă, lumea a încercat să înțeleagă, să-i accepte. Înainte, lumea mă întreba dacă nu îmi este frică să nu mă infectez, a precizat Irina Lassel, președinta Asociației Pro Karma. La organizarea evenimentelor dedicate Zilei Mondiale de LuptăAnti-SIDA, s-au implicat și beneficiarii programuluiHIV/ SIDA. Unul dintre aceștia, în vârstă de 19 ani, care s-a implicat activ în organizarea acestor evenimente, a acceptat să ne spună câteva cuvinte despre modul cum s-a infectat și cum este viața lui în prezent: ”În urmă cu 10 ani am fost internat deoarece aveam aprindere de plămâni și, în urma analizelor făcute s-a constatat că sunt infectat cu HIV. Dar această boală am contactat-o tot în spital, din cauza seringilor infectate. La școală nimeni nu știa de boala mea, iar acum mi se pare că sunt acceptat așa cum sunt, de către cei care știu că sunt infectat cu HIV”.
Moment de reculegere pentru cei decedați
Pentru a marca Ziua Mondială de Luptă Anti-SIDA, târgumureșenii au realizat o fundă umană în Piața Teatrului, ca simbol al conștientizării problematicii HIV/SIDA, al sprijinului și înțelegerii nevoilor acestora, precum și al solidarității membrilor comunității în lupta împotriva HIV/SIDA. Participanții la eveniment au ținut un moment de reculegere în memoria celor decedați și au aprins 51 de lumânări în amintirea celor 51 de tineri decedați care au beneficiat de servicile Fundației ADV din 2002 încoace. Momentul comemorării persoanelor decedate HIV/SIDA s-a finalizat prin lansarea a 100 de baloane cu mesajul campaniei.
Arina CORDUNEANU



