Sport

Victorie conturată spre final

Formația feminină de baschet BC Nova Vita Târgu-Mureș a obținut sâmbătă, pe teren propriu a șaptea victorie din acest sezon al Ligii Naționale. În etapa a XXVIII-a, mureșencele au învins în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș cu scorul de 77-71 formația Universitatea Cluj, într-un joc cu răsturnări spectaculoase. După un început bun al clujencelor, gazdele au trecut la conducere și au încheiat primul sfert cu un avantaj de 13 puncte (26-13) și se părea că partida va fi o formalitate. Diferența s-a menținut în sfertul al doilea până la jumătatea sa, după care clujencele au început revenirea. S-au apropiat la un singur coș diferență în câteva rânduri și la vestiare s-a intrat cu cinci puncte avantaj după un coș marcat de Johnson în ultima secundă.

Evoluții în valuri

După pauză, oaspetele și-au continuat revenirea și au reușit să nu primească niciun coș până la jumătatea sfertului trei. Au preluat conducerea la 38-39, după care au reușit o nouă serie de zece puncte, fără să primească vreunul. Coșul aceleiași Johnson a marcat revirimentul mureșencelor. Cu coordonatoarea Mihaela Mihai foarte activă și Hilliard cu obișnuita sa dominare sub panou, BC Nova Vita a reușit egalarea la 52 înaintea ultimei pauze. Ultima parte a marcat de această dată continuarea seriei bune de partea gazdelor. Acestea au trecut în avantaj și, când se părea că echipa de pe Someș revine din nou, Riggs a reușit două coșuri importante și mureșencele n-au mai cedat conducerea. Nova Vita rămâne pe locul 11, cu 7 victorii și va juca în etapa viitoare tot pe teren propriu, cu SCM U Craiova. De la clujence, cele mai bune jucătoare au fost Andreea Pop și Flavia Ferenczi, cu câte 24 puncte, în timp ce la mureșence Hohnson și Hilliard, care au înscris 20, respectiv 17 puncte au reușit câte 19 recuperări. Au mai jucat: Mihai 12, Walker 7, Gal 7, Riggs 6, Alaiba 6, Borșan 2, Bartha.