Dobre: ”žCu 100.000 de voturi as putea sa fiu unul dintre candidati, nu?”
Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din târg asa ca trebuie mereu sa te adaptezi. Deputatul Ciprian Dobre este vehement când vine vorba de masurile „ilegale†ale actualului Guvern Boc. În România domneste haosul asumarilor de raspundere si a legiferarii dupa toane. Salarii plafonate, coduri care ar putea intra în vigoare oricând, sanatatea înregimentata politico-etnic si USL Mures care tace si face sau nu curatenie de primavara.
Reporter: Ce înseamna asumarea raspunderii pentru plafonarea salariilor profesorilor?
Ciprian Dobre: Din capul locului vreau sa expun urmatoarea teza si anume faptul ca o astfel de decizie luata de PD-L, UDMR si cei de la UNPR si minoritati reprezinta o încalcare grava a ceea ce înseamna drepturi si libertati fundamentale în statul român. Acest lucru trebuie sa fie foarte clar, sa-l constientizam cu totii, chiar daca suntem sau nu cadre didactice. Trebuie sa ne asteptam, pe cale de consecinta, la o viitoare asumare a raspunderii Guvernului pe o lege a plafonarii salariilor în domeniul feroviar, o plafonare a veniturilor în domeniul presei, în domeniul metalurgic, în absolut tot ceea ce înseamna domeniu economic de activitate. Aceasta sete nebuna a pedelistilor de a plafona si taia totul într-o economie libera denota, de fapt, ca sunt repetenti la capitolul guvernare si sunt corigenti la capitolul economie concurentiala, economie libera si tot ceea ce înseamna legi ale cererii si ofertei, ca si atunci când vorbim de piata fortei de munca. Ei nu pricep ca daca plafoneaza un salariu sau venitul unui cadru didactic la 700 de lei, vom avea elevi care se vor pregati sa câstige tot 700 de lei.
Rep.: Institutul Inimii si Spitalul din Sarmasu. Este vreo legatura?
C.D.: Nu au putut sa sufere faptul ca la Târgu Mures un Institut face o interventie chirurgicala la un copil de trei ani de transplant de cord, operatie care costa în jur de 100.000 de euro. A trebuit desfiintata o astfel de sectie si inclusa într-un spital unde se fac operatii de apendicita si amputatii de membre. Astfel de lucruri dau masura incompetentei si nepriceperii unui Guvern. Aceasta masura este ca si cum ai încerca sa îndesi un Mercedes sub capota unui Trabant. Aceeasi poveste si în cazul spitalului din Sarmasu. S-a desfiintat un spital cu vechime, pe 60 de km nu se mai afla niciun alt spital si peste 30.000 de locuitori ramân fara asistenta medicala. Nu am crezut ca în anul 2011 un Guvern poate gândi politic sanatatea sau sistemul sanitar românesc. Este greu de crezut ca un Guvern poate pune într-o matrice etnico-politica sanatatea populatie.
Rep.: Când vor intra noile coduri în vigoare? Înainte sau dupa studiile de impact?
C.D.: Lucrurile sunt cu susul în jos. Studiul de impact întotdeauna are loc înaintea intrarii unui act normativ în vigoare. În cazul nostru, studiul de impact trebuia facut acum cinci ani când exista un draft al celor patru acte normative ca sa sti cum sa le articulezi si cum sa le modifici în functie de rezultatele studiului. Codul civil si cel de procedura, cei de la CSM si de Minister au venit cu modificari de esenta astfel încât în ultimele trei luni s-au modificat jumatate din articole. Daca si dupa aceste modificari mai facem un studiu de impact, care nu cred sa se finalizeze mai repede de un an doi pentru ca aceste coduri reglementeaza cele mai marunte aspecte ale vietii de zi cu zi ale societatii românesti. Daca faci studiu dupa ce intra în vigoare nu mai are niciun sens. Cum sa vorbesti în România de studii de impact când la noi apare Presedintele si taie salariile si pensiile peste noapte, la noi se voteaza un judecator al Curtii Constitutionale de doua trei ori pâna iese cel dorit de PD-L. Toate se întâmpla absolut la întâmplare. Se poate sa intre în vigoare oricând. Daca trebuie sa intre înainte de Paste în vigoare atunci va intra în vigoare. Depinde cum se trezeste omul de dimineata.
Rep.: Când va anunta USL Mures candidatii pentru sondaj?
C.D.: În termenul cel mai scurt vom anunta, lucrurile sunt foarte clare. Categoric ca eu si Alexandru Fratean vom intra în sondaj pentru Consiliul Judetean. Voi candida sigur, ori la Primarie, ori la Consiliul Judetean. Ma gândesc asa, cu 100.000 de voturi as putea sa fiu unul dintre candidati, nu? Daca mai este unul care are mai multe voturi ca mine dintre români…
Rep.: Face si PNL „curatenie de primavara†pe sistemul colegilor de la PSD?
C.D.: Nu. Trebuie sa fie un pic cam fraieri sa colaboreze cu PD-L.



