Sport

Lucky looserii şi-au luat revanşa!

IMG_9113Reluarea Ligii Naţionale de Baschet Masculin a adus satisfacţii formaţiei BC Mureş Târgu-Mureş. Înaintea primei etape din retur, mureşenii au avut de înfruntat lidera campionatului, Steaua CSM Eximbank Bucureşti, în „sferturile” Cupei României. Tot cu ei s-au întâlnit şi în prima fază. „Tigrii” au învins în partida de pe teren propriu la 4 puncte diferenţă. În baschet nu există joc egal, iar la un joc tur-retur, în cazul când ambele câştigă câte o partidă şi diferenţa este aceeaşi, se aplică, la fel ca în fotbal regula punctelor reuşite în deplasare. Deşi se întâmplă foarte rar acest lucru, în returul de la Bucureşti aşa s-a petrecut. Gazdele au câştigat apoi în prelungiri şi au trecut mai departe. Fiind şase partide, cu tot atâtea calificate, tabloul pentru „sferturi” urma să fie completat de două eliminate în prima fază, ca lucky looser. Având o victorie şi prelungiri disputate, mureşenii au fost primii calificaţi. Sorţii le-au adus din nou în faţă echipa care în turul sezonului au cedat o singură partidă şi câştigaseră partida din campionat pe terenul de la Târgu-Mureş. Prniţi favoriţi, bucureştenii au fost surprinşi de revenirea „tigrilor” din ultimul sfert, care s-au impus cu un neverosimil 31-9. BC Mureş a avut aproape 20 de puncte la un moment dat, dar au învins la doar 12 şi calificarea urma să se joace în „jungla” mureşeană. Deşi s-au fript o dată cu steliştii în campionat, mureşenii nu au putut face faţă replicii celor care nu mai aveau nimic de pierdut. Oaspeţii au condus în prima parte, dar diferenţa nu le era suficientă. Mai mult, înaintea pauzei mureşenii au reuşit să egaleze. La acest scor, sarcina bucureştenilor devenea mult mai grea, mai ales că mureşenii au început bine repriza secundă. S-au jucat însă cu focul şi în ultimul sfert Steaua a reuşit să obţină un avantaj care îi ducea în Final Four. Din nou finalul a aparţinut mureşenilor, care au reuşit nu fără emoţii să se apropie şi, deşi învinşi cu 6 puncte, au răzbunat eşecul din campionat.

Succesul, mai dulce când este obţinut cu greu ?

După doar patru zile s-a dat startul în retur. Adversara, Gaz Metan Mediaş, o echipă cu un start mai slab decât al mureşenilor, dar ea era echipa care învinsese Steaua şi se afla în revenire de formă. Pe de altă parte, medieşenii erau redutabili pe teren propriu. BC Mureş însă, deşi avea doar două victorii pe terenul acestora, le-au obţinut în ultimele două deplasări. Ascendentul moral îl aveau ambele echipe, aflate la egalitate de puncte, dar sub linia de play off. Mult timp s-a mers cap la cap, cu avantaj care a alternat de o parte şi cealaltă. Cea mai mare diferenţă a reuşit-o Gaz Metan, care s-a desprins la 10 puncte în sfertul trei. Se pare că BC Mureş a devenit echipa de finaluri şi a trecut din nou la conducere în ultimul act. Nu l-au mai cedat, dar emoţiile n-au lipsit nici de această dată. La intrarea în ultimul minut un singur coş putea întoarce soarta partidei. În tensiune maximă, aproape la fel ca în fiecare sfert acesta nu a adus multe realizări niciuneia din echipe. Ambele echipe riscau la comiterea vreunui fault, deoarece erau în penalizare. Gaz Metan era mai expusă, fiind condusă. Aşa s-a şi petrecut, au comis faulturi şi de punctat au punctat doar mureşenii, de patru ori de al linia de libere şi au câştigat cu 80-74. S-au mai câştigat două puncte şi urmează alte două deplasări dificile, la Craiova şi Piteşti. Nu contează cu cât şi când sunt obţinute, victoriile obţinute chiar în extremis pot urca echipa în clasament. Dealtfel se spune că succesele obţinute cu eforturi mari sunt mai dulci, dar se pare că schimbările efectuate în lot au fost benefice.