Editoriale & Opinii

Storience, calea spre brandurile de succes

Reporter: V-ați născut și copilărit în Reghin. Cum ați ajuns în București?

Adriana Liuțe: Facultatea m-a adus în BucureÈ™ti pentru că mi-am dorit să studiez jurnalismul. O altă reghineancă ajunsă între timp în BucureÈ™ti, prezentatoarea de È™tiri Paula Rusu, mi-a recomandat Universitatea din BucureÈ™ti atât pentru È™coala în sine, cât È™i pentru oportunităÈ›ile profesionale pe care le oferă oraÈ™ul. Eu aveam atunci 17 ani, iar ea cred că se apropia de finalul facultăÈ›ii de jurnalism la Cluj. Iată cineva care mi-a influenÈ›at cursul vieÈ›ii, deÈ™i nu am apucat să fim foarte apropiate. Mai târziu am influenÈ›at È™i eu deciziile altor oameni, sper că într-un mod la fel de fericit…

Rep.: Ce vă amintiți despre Reghinul copilăriei dumneavoastră?

A.L.: Dacă mă gândesc în mod particular la lucrurile care nu mai sunt la fel azi, îmi amintesc că eram mult mai mulÈ›i copii pe stradă, la joacă, iar părinÈ›ii nu ieÈ™eau cu noi să ne păzească de maÈ™ini. Jocul preferat era să ne împărÈ›im în două echipe: prima trasa săgeÈ›i din cartier, trecând prin scări de bloc, străduÈ›e bătute mai rar sau pentru prima dată, până în centrul oraÈ™ului. Iar cealaltă echipă pornea după o vreme în căutarea primei echipe, urmând săgeÈ›ile. Pe parcurs unele săgeÈ›i erau înlocuite cu alte indicii. Deveneam tot mai creativi. Și aÈ™a exploram oraÈ™ul È™i ne distram extraordinar. Nu È™tiu dacă azi se mai joacă aÈ™a micii reghineni.

“Construim È™i reconstruim branduri de companie, servicii È™i produse. Pentru mine este primul business, după nouă ani de experienÈ›ă acumulaÈ›i în comunicare È™i marketing în companii locale È™i multinaÈ›ionaleâ€

Rep.: Care a fost primul dumneavoastră job?

A.L.: Dacă vorbim de job în sensul larg – de responsabilitate recurentă È™i remunerată, pe bază de contract, nu neapărat de o carte de muncă – primul meu job a fost la postul local de radio,  Radio Son Reghin. Aveam 16 ani când m-au racolat în echipă după ce m-au văzut cântând pe scena festivalului “Chitara de Argintâ€, organizat tot în Reghin. Am avut onoarea să moderez primele patru ore de emisie din istoria radioului, deÈ™i eram cea mai mică din redacÈ›ie. Mi-am documentat È™i scris intervenÈ›iile È™i le-am citit de nenumărate ori, cu zile înainte de lansare. A fost un moment cu multe emoÈ›ii È™i o mare satisfacÈ›ie la final. Apoi am realizat trei emisiuni săptămânale timp de 18 luni, până când am plecat la BucureÈ™ti.

Rep.: Care e povestea Storience? 

A.L.: Storience este agenÈ›ia de branding pe care am fondat-o acum aproape un an alături de Ștefan LiuÈ›e, soÈ›ul meu. Construim È™i reconstruim branduri de companie, servicii È™i produse. Pentru mine este primul business, după nouă ani de experienÈ›ă acumulaÈ›i în comunicare È™i marketing în companii locale È™i multinaÈ›ionale. Pentru Ștefan e business-ul de maturitate, după ce a mai înfiinÈ›at o agenÈ›ie când avea 23 de ani, alături de alÈ›i doi prieteni – agenÈ›ia Grapefruit. Înainte de Storience am lucrat  amândoi la Grapefruit ca strategi de brand până când am decis să începem ceva pe cont propriu. La Storience facem consultanÈ›ă de brand – de la strategie la design È™i implementare în toate mediile de comunicare, on- È™i off-line.

Rep.: De ce tocmai acest nume?

A.L.: Storience vine de la cuvintele englezeÈ™ti story È™i experience. Brandurile puternice trebuie să spună poveÈ™ti pentru că aÈ™a e construit creierul uman, să rezonăm la poveÈ™ti. În plus, brandurile trebuie să fie coerente, adică să aibă un fir roÈ™u, precum firul narativ al poveÈ™tilor. Iar experience nu se referă la experienÈ›a noastră, ci la experienÈ›a pe care o au clienÈ›ii cu un brand. Dacă un brand îÈ›i spune o poveste captivantă È™i îÈ›i oferă o experienÈ›ă de utilizare pe măsură, are deja două ingrediente puternice care-l apropie de succes. Cam asta înseamnă Storience, un loc unde ne place să construim poveÈ™ti È™i experienÈ›e cu fir roÈ™u.

Rep.: Cine sunt clienții dumneavoastră?

A.L.: Avem peste 20 de clienÈ›i în portofoliu. Câteva companii mari precum Lafarge È™i Policolor, È™i alte companii mijlocii È™i chiar mici, româneÈ™ti. Lucrăm pentru È™coli, designeri, firme de recrutare È™i avocatură, producători de bunuri de larg consum, practic pentru orice tip de companie cu adevărat interesată să se diferenÈ›ieze. Este interesant că în ultimii ani au început È™i companiile mici È™i mijlocii să vadă valoarea brandingului. 

“La modul general, noi ne-am propus de la început – È™i ne menÈ›inem direcÈ›ia – de a ne simÈ›i bine făcând proiecte frumoase. Pentru că facem branding din pasiuneâ€

Rep.: Mulți patroni afirmă că în condiții de criză nu își permit să apeleze la serviciile unei firme de (re)branding. Experții în branding susțin însă contrariul. Care e părerea dumneavoastră, este criza o oportunitate în domeniul în care activați?

A.L.: Și boom-ul È™i criza sunt oportunităÈ›i, chiar dacă într-un mod diferit. Într-o perioadă de regres economic, când suntem mai greu de convins să cheltuim, companiile trebuie să depună mai mult efort să ne convingă. Acest efort de multe ori se traduce prin construirea unui brand mai puternic.

Rep.: Ce v-ați propus pentru acest an cu Storience? Dar în următorii cinci ani?

A.L.: La modul general, noi ne-am propus de la început – È™i ne menÈ›inem direcÈ›ia – de a ne simÈ›i bine făcând proiecte frumoase. Pentru că facem branding din pasiune. Și cred că È™i peste cinci ani acesta va fi obiectivul. Colateral, pentru acest an ne-am propus să creÈ™tem echipa, ceea ce facem în această perioadă. 

Rep.: Care e cea mai mare satisfacție profesională din cariera dumneavoastră?

A.L.: ÎnfiinÈ›area Storience È™i faptul că am avut un prim an foarte frumos, care ne-a depăÈ™it aÈ™teptările. 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close